Oświetlenie hali sportowej – dlaczego warto wybrać inteligentny system oświetlenia?

 w Artykuły, Blog

Planowanie oświetlenia hali sportowej wymaga sporo uwagi. Instalacja powinna spełniać wszelkie wymagania, zostać dopuszczona do użytku w trakcie sportowych wydarzeń i zapewniać doskonałą widoczność rozgrywek. W związku z licznymi wytycznymi dobrym wyborem będzie inteligentne oświetlenie obiektów sportowych. Przeczytaj artykuł, by poznać standardy oświetleniowe hal oraz korzyści wynikające z wyboru inteligentnego systemu.

Jakie są wymagania dotyczące oświetlenia obiektów sportowych?

Oświetlenie hal sportowych i innych tego typu obiektów nie jest dowolne. Powinno być ono zgodne z wytycznymi przedstawionymi w normie PN-EN 12193. Wymagania dotyczące opraw oświetleniowych i parametrów światła zależą w dużej mierze od dyscyplin i rodzajów wydarzeń sportowych. W ramach normy oświetlenia obiektów sportowych istnieją trzy klasy. Pierwsza z nich dotyczy najważniejszych zawodów, m.in. międzynarodowych i krajowych, czyli wymagających światła o jak najwyższej jakości. Podczas tych wydarzeń liczba widzów jest wyjątkowo duża, ponadto między trybunami a strefą gry istnieje znacząca odległość. Klasa druga odnosi się do oświetlenia wydarzeń o średniej randze, takich jak zawody regionalne. Klasa trzecia natomiast obejmuje oświetlenie rozgrywek na niższym poziomie i treningów wymagających podstawowej widoczności.

Norma oświetlenia obiektów sportowych PN-EN 12193 zawiera również wytyczne odnośnie do oświetlenia przeznaczonego dla rozmaitych dyscyplin sportowych. Każda z nich ma też inne wymagania odnośnie do wielkości boiska. Aby dostosować się do specyfiki każdej dyscypliny, system oświetlenia obiektów sportowych powinien być elastyczny.

Oświetlenie hal sportowych – istotne parametry

Nowoczesne systemy oświetlenia hal sportowych wyróżniają się dopasowaniem do obowiązujących standardów. Aby zapewnić obiektowi bezpieczne i funkcjonalne oświetlenie, trzeba zwrócić uwagę m.in. na jego natężenie, czyli pomiar ilości światła padającego na daną powierzchnię. W zależności od klasy i rodzaju dyscypliny powinno ono wynosić:

  • 200–300 luksów dla klasy III,
  • 300 luksów dla pływania, lekkoatletyki i gimnastyki w klasie II,
  • 500 luksów dla sportów walki, sportów z piłką i podnoszenia ciężarów w klasie II oraz dla wydarzeń dotyczących gimnastyki, pływania i lekkoatletyki w klasie I,
  • 750 luksów dla wydarzeń klasy I w koszykówce, siatkówce, sportach walki, piłce ręcznej, podnoszeniu ciężarów i tenisie.

System oświetlenia obiektów sportowych musi też uwzględniać równomierność oświetlenia, czyli porównanie najmniej i najbardziej oświetlonych miejsc oraz relację między nimi. Ważny jest również współczynnik oddania barw (Ra) określający, na ile dobrze światło oddaje naturalne kolory w porównaniu do światła słonecznego. Maksymalna wartość tego wskaźnika to 100 – im jest ona bliższa tej liczby, tym barwy przedmiotów są bardziej naturalne. Dla klasy III współczynnik nie może wynosić mniej niż 20, a dla klasy I i II jego minimalna wartość to 60.

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie LED na hali sportowej?

W obiektach sportowych dobrym wyborem będzie oświetlenie LED, w przypadku którego relacja jakości światła do ceny jest jak najbardziej opłacalna. Na lampy LED warto się zdecydować choćby z podanych niżej powodów.

Ekonomiczny wybór

Oświetlenie LED na hali sportowej wyróżnia się większą energooszczędnością od zwykłych żarówek. Emituje ono znacznie więcej światła, zużywając jednocześnie mniej energii. Pozwala to obniżyć koszty eksploatacji, co jest szczególnie istotne w przypadku dużych obiektów, takich jak hale sportowe.

Żywotność

Kolejną przewaga ledowych źródeł światła nad tradycyjnymi polega na tym, że oświetlenie obiektów sportowych LED wyróżnia się znacznie lepszą żywotnością. W związku z tym wymiana światła nie jest zbyt częsta. To ważne również dlatego, że montaż żarówek w halach nie należy do najłatwiejszych, choćby ze względu na wysoki sufit.

Natychmiastowo pełne światło

Oświetlenie LED na hali sportowej nie potrzebuje dużej ilości czasu do osiągnięcia pełnej jasności. Włączając je, uzyskasz natychmiastowe, mocne światło i doskonałą widoczność.

Dopasowanie do potrzeb

Technologia LED umożliwia również dostosowanie wielu właściwości światła do konkretnej dyscypliny sportowej, rodzaju rozgrywek i innych wymagań. Natężenie, oddanie barw, kolor – to wszystko często można zmienić. Dopasowanie światła do indywidualnych potrzeb jest tym bardziej możliwe ze względu na to, że technologia LED pozwala na integrację z systemem inteligentnego sterowania.

Brak migotania

Oświetlenie ledowe jest też dobrym wyborem ze względu na brak efektu migotania, który wpływa negatywnie na wygodę i zdrowie osób, a także jakość obrazu. W przypadku obiektów przeznaczonych do treningów i rozgrywek sportowych ma to bardzo duże znaczenie.

Ekologiczność

Diody LED nie zawierają rtęci ani toksycznych substancji, w związku z czym są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne w użytkowaniu. Ich ekologiczność polega również na zużywaniu mniejszej ilości energii niż w przypadku tradycyjnych źródeł światła.

Niewielka emisja ciepła

Oświetlenie LED w obiektach sportowych jest dobrym wyborem także ze względu na to, że emituje ono znacznie mniejsze ilości ciepła niż zwykłe żarówki. Jego sprawność energetyczna znajduje się na wysokim poziomie. Dzięki temu pozwalają one zaoszczędzić prąd i zminimalizować opłaty za jego zużycie.
Światło LED oznacza oszczędność energii, ekologiczność i wygodę, co w przypadku hal sportowych o znacznym metrażu odgrywa niebagatelną rolę.

Inteligentne oświetlenie hali sportowej – jakie korzyści przynosi?

Inteligentny system oświetlenia obiektów sportowych jest dobrym wyborem zarówno dla zarządców danego obiektu sportowego, jak i jego użytkowników – zawodników, trenerów i kibiców. Umożliwia on łatwe i wygodne zarządzanie czasem świecenia, intensywnością i barwą oświetlenia, a także wieloma innymi parametrami.

Brak konieczności ciągłej kontroli

Inteligentny system oświetlenia obiektów sportowych nie wymaga bezustannego czuwania nad działaniem opraw i właściwościami emitowanego przez nie światła. Często istnieje możliwość takiego zaprogramowania systemu, by samodzielnie dostosowywał parametry oświetlenia do panujących warunków. Gdy do wnętrza będzie docierała znaczna ilość światła, zmniejszy on jasność oświetlenia i zaoszczędzi w ten sposób energię elektryczną. O wygodzie takiego rozwiązania świadczy też możliwość sterowania oprawami z użyciem mobilnych urządzeń, tabletu i smartfona.

Zależność oświetlenia od dyscypliny

Dla oświetlenia hal sportowych istotna jest również możliwość zmiany ustawień światła w zależności od typu wydarzenia i dyscypliny sportowej. Regulowanie temperatury barwowej i kierunku światła polepsza widoczność gry. Inteligentne oświetlenie pozwala na podział hali na strefy oświetleniowe zależne od rodzaju dyscypliny. Taka funkcja odgrywa istotną rolę w dużych halach podczas treningów i wydarzeń sportowych.

Oszczędność rozwiązania

Inteligentne oświetlenie hal sportowych LED poza komfortem zapewnia również wyjątkowe oszczędności. Często jest ono wyposażone w czujniki ruchu, które włączają światło w momencie pojawienia się osoby w danym miejscu i wyłączają je po opuszczeniu przez nią wnętrza. Dzięki temu znika problem z zapalonym przez całe dnie w łazience, na korytarzu lub schodach światłem. Nowoczesne systemy oświetlenia hal sportowych korzystają oczywiście z LED-ów stanowiących pod mnóstwem względów lepszy wybór niż zwykłe żarówki. Zapewniają one m.in. doskonałej jakości oświetlenie nawet przez około 50 tysięcy godzin. Tymczasem czas świecenia standardowej żarówki ogranicza się średnio do tysiąca godzin. Ponadto oświetlenie LED zużywa około 80% mniej prądu niż lampa żarowa, co po upływie czasu i w przypadku wnętrz o dużym metrażu może przynieść znaczne oszczędności.

Innowacyjne inteligentne oświetlenie obiektów sportowych LED, mimo konieczności inwestycji w jego montaż znacznej ilości środków, jest bardzo dobrym wyborem. Pozwala zaoszczędzić energię, zwiększyć wygodę użytkowników i dostosować parametry oświetleniowe do rozmaitych wydarzeń i dyscyplin sportu. Dzięki niemu funkcjonalność obiektu sportowego osiąga znacznie wyższy poziom.

Jeśli chcesz poznać możliwości inteligentnego systemu oświetlenia w konkretnym obiekcie sportowym, zapraszamy do telefonicznego lub mailowego kontaktu. Specjaliści COMATIQ chętnie odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości.