Oświetlenie hali sportowej – dlaczego warto wybrać inteligentny system oświetlenia?
Oświetlenie sali gimnastycznej, hali sportowej czy stadionów odgrywają ważną rolę w zapewnieniu odpowiednich warunków dla różnorodnych wydarzeń sportowych. Planowanie oświetlenia hali sportowej wymaga sporo uwagi. Instalacja powinna spełniać wszelkie wymagania, zostać dopuszczona do użytku w trakcie sportowych wydarzeń i zapewniać doskonałą widoczność rozgrywek. W związku z licznymi wytycznymi dobrym wyborem będą inteligentne systemy oświetlenia obiektów sportowych. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jakie standardy musi spełniać oświetlenie hali oraz jakie korzyści wynikają z wyboru inteligentnego systemu.
Jakie są wymagania dotyczące oświetlenia obiektów sportowych?
Oświetlenie hali sportowej, stadionów i innych tego typu obiektów nie jest dowolne. Powinno być ono zgodne z wytycznymi przedstawionymi w normie PN-EN 12193. Wymagania dotyczące opraw oświetleniowych i parametrów światła zależą w dużej mierze od dyscyplin i rodzajów wydarzeń sportowych. W ramach normy oświetlenia obiektów sportowych istnieją trzy klasy. Pierwsza z nich dotyczy najważniejszych zawodów, m.in. międzynarodowych i krajowych, czyli wymagających światła o jak najwyższej jakości. Podczas tych wydarzeń liczba widzów jest wyjątkowo duża, ponadto między trybunami a strefą gry istnieje znacząca odległość. Klasa druga odnosi się do oświetlenia wydarzeń o średniej randze, takich jak zawody regionalne. Klasa trzecia natomiast obejmuje oświetlenie hali sportowej rozgrywek na niższym poziomie i treningów wymagających podstawowej widoczności.
Norma oświetlenia obiektów sportowych PN-EN 12193 zawiera również wytyczne odnośnie do oświetlenia przeznaczonego dla rozmaitych dyscyplin sportowych. Każda z nich ma też inne wymagania odnośnie do wielkości boiska. Aby dostosować się do specyfiki każdej dyscypliny, oświetlenie LED obiektów sportowych powinno być elastyczne.
Oświetlenie hal sportowych – istotne parametry
Nowoczesne inteligentne systemy oświetlenia hal sportowych wyróżniają się dopasowaniem do obowiązujących standardów. Aby zapewnić obiektowi bezpieczne i funkcjonalne oświetlenie, trzeba zwrócić uwagę m.in. na jego natężenie, czyli pomiar ilości światła padającego na daną powierzchnię. W zależności od klasy i rodzaju dyscypliny powinno ono wynosić:
-
200–300 luksów dla klasy III,
-
300 luksów dla pływania, lekkoatletyki i gimnastyki w klasie II,
-
500 luksów dla sportów walki, sportów z piłką i podnoszenia ciężarów w klasie II oraz dla wydarzeń dotyczących gimnastyki, pływania i lekkoatletyki w klasie I,
-
750 luksów dla wydarzeń klasy I w koszykówce, siatkówce, sportach walki, piłce ręcznej, podnoszeniu ciężarów i tenisie.
System oświetlenia obiektów sportowych musi też uwzględniać równomierność oświetlenia, czyli porównanie najmniej i najbardziej oświetlonych miejsc oraz relację między nimi. Ważny jest również współczynnik oddania barw (Ra) określający, na ile dobrze światło oddaje naturalne kolory w porównaniu do światła słonecznego. Maksymalna wartość tego wskaźnika to 100 – im jest ona bliższa tej liczby, tym barwy przedmiotów są bardziej naturalne. Dla klasy III współczynnik nie może wynosić mniej niż 20, a dla klasy I i II jego minimalna wartość to 60. W przypadku oświetlenia sali gimnastycznej i innych tego typu pomieszczeń, system oświetlenia powinien być w pełni elastyczny, ze względu na specyfikę różnych dyscyplin sportowych.
Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie LED na hali sportowej?
Oświetlenie hali sportowej albo innych obiektów tego typu oparte na systemie diod LED odznacza się kilkoma ważnymi cechami. Przede wszystkim jest wyjątkowo wydajne energetycznie, co przekłada się na znacznie niższe koszty eksploatacji. Ważne jest, by wiedzieć, że separacja tego typu oświetlenia, zamiast tradycyjnych żarówek, pozwoli obniżyć koszt zużycia energii. Oświetlenie LED obiektów sportowych wykorzystuje mniej energii, emitując jednocześnie więcej światła. Inwestycja w oświetlenie LED w obiektach sportowych, w którym relacja jakości światła do ceny jest jak najbardziej opłacalna. Na lampy LED warto się zdecydować choćby z podanych niżej powodów.
Ekonomiczny wybór
LEDowe oświetlenie hali sportowej wyróżnia się większą energooszczędnością od zwykłych żarówek. Emituje ono znacznie więcej światła, zużywając jednocześnie mniej energii. Pozwala to obniżyć koszty eksploatacji, co jest szczególnie istotne w przypadku dużych obiektów, takich jak hale sportowe.
Żywotność
Oświetlenie LED obiektów sportowych wyróżnia się znacznie lepszą żywotnością. W związku z tym wymiana światła nie jest zbyt częsta. To ważne również dlatego, że montaż żarówek w halach nie należy do najłatwiejszych, choćby ze względu na wysoki sufit.
Natychmiastowo pełne światło
LEDowe oświetlenie hali sportowej czy stadionów nie potrzebuje dużej ilości czasu do osiągnięcia pełnej jasności. Włączając je, uzyskasz natychmiastowe, mocne światło i doskonałą widoczność.
Dopasowanie do potrzeb
Technologia LED umożliwia również dostosowanie wielu właściwości światła do konkretnej dyscypliny sportowej, rodzaju rozgrywek i innych wymagań. Natężenie, oddanie barw, kolor – to wszystko często można zmienić. Dopasowanie światła do indywidualnych potrzeb jest tym bardziej możliwe ze względu na to, że technologia LED pozwala na integrację z systemem inteligentnego sterowania.
Brak migotania
Oświetlenie ledowe jest też dobrym wyborem ze względu na brak efektu migotania, który wpływa negatywnie na wygodę i zdrowie osób, a także jakość obrazu. W przypadku obiektów przeznaczonych do treningów i rozgrywek sportowych ma to bardzo duże znaczenie.
Ekologiczność
Diody LED nie zawierają rtęci ani toksycznych substancji, w związku z czym są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne w użytkowaniu. Ich ekologiczność polega również na zużywaniu mniejszej ilości energii niż w przypadku tradycyjnych źródeł światła.
Niewielka emisja ciepła
Tego typu oświetlenie siłowni czy innych obiektów sportowych jest dobrym wyborem także ze względu na to, że emituje ono znacznie mniejsze ilości ciepła niż zwykłe żarówki. Jego sprawność energetyczna znajduje się na wysokim poziomie. Dzięki temu pozwalają one zaoszczędzić prąd i zminimalizować opłaty za jego zużycie.
Światło LED oznacza oszczędność energii, ekologiczność i wygodę, co w przypadku hal sportowych o znacznym metrażu odgrywa niebagatelną rolę.
Inteligentne oświetlenie hali sportowej – jakie korzyści przynosi?
Inteligentny system oświetlenia obiektów sportowych jest dobrym wyborem zarówno dla zarządców danego obiektu sportowego, jak i jego użytkowników – zawodników, trenerów i kibiców. Umożliwia on łatwe i wygodne zarządzanie czasem świecenia, intensywnością i barwą oświetlenia, a także wieloma innymi parametrami. Systemy sterowania oświetleniem obiektu sportowego stanowią ważny element infrastruktury, wpływając nie tylko na komfort użytkowników, ale także na efektywność eksploatacji i oszczędność energii. Dzięki zaawansowanym technologiom i inteligentnym rozwiązaniom, możliwe jest zoptymalizowanie parametrów oświetlenia zgodnie z konkretnymi potrzebami oraz aktualnymi warunkami użytkowania hali sportowej.
Brak konieczności ciągłej kontroli
Inteligentny system oświetlenia obiektów sportowych nie wymaga bezustannego czuwania nad działaniem opraw i właściwościami emitowanego przez nie światła. Zdalne sterowanie oświetleniem daje możliwość zaprogramowania systemu, by samodzielnie dostosowywał parametry oświetlenia do panujących warunków. Gdy do wnętrza będzie docierała znaczna ilość światła, zmniejszy on jasność oświetlenia i zaoszczędzi w ten sposób energię elektryczną. O wygodzie takiego rozwiązania świadczy też możliwość sterowania oprawami z użyciem mobilnych urządzeń.
Zależność oświetlenia od dyscypliny
Inteligentne oświetlenie hali sportowej daje możliwość zmiany ustawień światła w zależności od typu wydarzenia i dyscypliny sportowej. Regulowanie temperatury barwowej i kierunku światła polepsza widoczność gry. Inteligentne systemy oświetlenia pozwalają na podział hali na strefy oświetleniowe zależne od rodzaju dyscypliny. Taka funkcja odgrywa istotną rolę w dużych halach podczas treningów i wydarzeń sportowych.
Oszczędność rozwiązania
System inteligentnego oświetlenia hal sportowych LED poza komfortem zapewnia również wyjątkowe oszczędności. Często jest on wyposażony w czujniki ruchu, które włączają światło w momencie pojawienia się osoby w danym miejscu i wyłączają je po opuszczeniu przez nią wnętrza. Dzięki temu znika problem z zapalonym przez całe dnie w łazience, na korytarzu lub schodach światłem. Nowoczesny inteligentny system oświetlenia korzysta oczywiście z LED-ów stanowiących pod mnóstwem względów lepszy wybór niż zwykłe żarówki. Zapewniają one m.in. doskonałej jakości oświetlenie nawet przez około 50 tysięcy godzin. Tymczasem czas świecenia standardowej żarówki ogranicza się średnio do tysiąca godzin. Ponadto oświetlenie LED obiektów sportowych zużywa około 80% mniej prądu niż lampa żarowa, co po upływie czasu i w przypadku wnętrz o dużym metrażu może przynieść znaczne oszczędności.
Inteligentne oświetlenie stadionów pozwala dostosować moc światła do różnych rodzajów wydarzeń sportowych, zapewniając doskonałą jakość oświetlenia oraz oszczędność energii. Dodatkowo umożliwia zdalne monitorowanie i kontrolę nad parametrami oświetleniowymi, co pozwala na szybką reakcję na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz potrzeby organizatorów wydarzeń.
Innowacyjny system inteligentnego oświetlenia obiektów sportowych LED, mimo konieczności inwestycji w jego montaż znacznej ilości środków, jest bardzo dobrym wyborem. Pozwala zaoszczędzić energię, zwiększyć wygodę użytkowników i dostosować parametry oświetleniowe do rozmaitych wydarzeń i dyscyplin sportu. Dzięki niemu funkcjonalność obiektu sportowego osiąga znacznie wyższy poziom.
Jeśli chcesz poznać możliwości inteligentnego systemu oświetlenia w konkretnym obiekcie sportowym, zapraszamy do telefonicznego lub mailowego kontaktu. Specjaliści COMATIQ chętnie odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości.