Montaż powierzchniowy elementów SMD

technologia-produkcja

TECHNOLOGIA

Produkcja

Montaż powierzchniowy SMD to naturalny krok, który jest efektem stosowania zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii wymusza na producentach stosowanie coraz to mniejszych objętościowo komponentów, które w żadnym wypadku nie odbiegają od większych modeli funkcjonalnością czy wydajnością. To właśnie proces miniaturyzacji technologicznej, tak dobrze widoczny w branży przemysłu wymusił zastosowanie i montaż elementów SMD.

ems.sim.com.pl

Zobacz więcej

Produkcja i montaż elementów SMD

W SIM Comatiq posiadamy profesjonalny park maszynowy do montażu powierzchniowego elementów SMD. Odbywa się to z wykorzystaniem dwóch linii:

 • montaż elektroniki w technologii SMD wykonujemy na linii montażowej Yamaha,
 • projekty prototypowe i produkcję małoseryjną realizujemy za pomocą automatów Mechatronika. 

Wysoką jakość montażu SMD uzyskujemy stosując pasty lutownicze (ołowiowe i bezołowiowe) najwyższej jakości. Posiadamy dwa piece konwekcyjne w tym jeden stanowiący element linii montażowej. Wykonane produkty zostają poddane wnikliwej analizie dzięki inspekcji optycznej, eliminującej ewentualne błędy procesu produkcji.

Zastosowanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych w połączeniu z naszą wiedzą i kwalifikacjami daje satysfakcjonujący rezultat w zakresie montażu powierzchniowego SMD.

Dlaczego warto postawić na montaż powierzchniowy SMD?

Wykorzystanie profesjonalnego parku maszynowego, którym dysponuje marka Comatiq to klucz do sukcesu i zadowolenia klientów decydujących się na zlecenie wykonania montażu elementów SMD. Dzięki wykorzystaniu tej metody proces produkcyjny SMT jest niezwykle wydajny, co zapewnia szybki czas realizacji procesu, a także możliwość gęstego rozmieszczenia wszystkich elementów po obu stronach płytki.

Nowoczesna linia montażowa, która wykorzystywana jest w montażu elementów elektroniki w technologii SMD, gwarantuje lepsze właściwości mechaniczne, a także elektryczne płytek. To z kolei w długim okresie wpływa na możliwość osiągania znacznie lepszych właściwości przy wykorzystaniu wyższych częstotliwości, a także odporność w przypadku wstrząsów.

Montaż powierzchniowy SMD to także najlepszy sposób na wyprodukowanie niezbędnych w elektronice komponentów przy zachowaniu optymalizacji kosztowej przedsiębiorstwa. To o czym warto pamiętać, wybierając metodę montażu, to jednostkowy koszt. Ten w przypadku procesu montażu powierzchniowego elementów SMD jest niezwykle niski.

Montaż seryjny lub prototypowy SMD – wysoka jakość bez względu na wolumen zamówienia

Co jednak w sytuacji, gdy w grę wchodzi montaż seryjny lub prototypowy SMD? Ta realizowana jest za pomocą dedykowanych automatów Mechatronika. W ramach całej linii montażowej wykorzystywane są także piece konwekcyjne. By zapewnić najwyższą jakość wykonanych produktów i efektywny montaż seryjny lub prototypowy SMD, SIM Comatiq stosuje dodatkową, wnikliwą analizę finalnego efektu pracy. 

W tym celu stosowana jest precyzyjna inspekcja optyczna, która na celu ma wyeliminowanie wszystkich potencjalnych nieścisłości i błędów, które mogły zostać automatycznie popełnione podczas etapu produkcji. Wprawdzie profesjonalna i nowoczesna linia montażowa marki Yamaha oraz Mechatronika zapewnia najwyższą jakość realizowanego procesu, to jednak inspekcja optyczna daje całkowitą pewność, że każdy element wychodzi z uwzględnieniem rygorystycznych standardów

Dodatkowa kontrola jakościowa stosowana przez ekspertów daje gwarancję, że produkt gotowy bez względu na wolumen zamówienia będzie w równym stopniu wyprodukowany w sposób zgodny z najwyższymi standardami. Dowodem na wysoką jakość są certyfikaty ISO, które stanowią rezultat wieloletniego doświadczenia ekspertów Comatiq i działania w zgodzie z zasadami mającymi na celu ochronę środowiska.

Wszystko to sprawia, że montaż powierzchniowy elementów SMD we współpracy z SIM Comatiq to najwyższa jakość, precyzja i standardy zrealizowanych projektów.

Zaawansowany montaż powierzchniowy SMD w SIM Comatiq

W SIM Comatiq specjalizujemy się w technologii SMD, oferując profesjonalny montaż powierzchniowy, wykonany przy pomocy zaawansowanego parku maszynowego i linii montażowych Yamaha i Mechatronika. 

Wraz z ciągłym postępem technologicznym, coraz więcej producentów decyduje się na montaż elementów SMD (Surface Mount Device), który pozwala na umieszczenie dużej liczby małych elementów na jednej płytce. 

To grupa elementów, które są charakterystyczne dla montażu elektroniki SMD, a niewielkie rozmiary tych komponentów umożliwiają gęste ich rozmieszczenie, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich funkcji większych modeli.

W SIM Comatiq dbamy o najwyższą jakość naszej pracy, zapewniając:

 • dobór odpowiedniej technologii,
 • wykorzystanie zaawansowanej linii produkcyjnej,
 • optymalne warunki pracy,
 • spełnienie ścisłych wymagań środowiska ESD,
 • minimalizację kosztów montażu powierzchniowego SMD. 

Komponenty technologii SMD są bardzo wrażliwe na przepięcia, jednak mając na uwadze nasze doświadczenie i kwalifikacje, wiemy, co zrobić, by osiągnąć pożądany rezultat.

Montaż powierzchniowy elementów SMD – cechy i właściwości

Surface Mount Device to grupa elementów, w skład której wchodzą istotne dla elektroniki komponenty stanowiące bazę do realizacji nowoczesnego montażu SMT. Są to m.in. takie komponenty, jak:

 • procesory
 • kondensatory, 
 • rezystory, 
 • tranzystory, 
 • układy scalone 
 • inne, równie ważne elementy. 

Cechą charakterystyczną komponentów, za pomocą których odbywa się montaż powierzchniowy SMD są: 

 • bardzo mały rozmiar, 
 • brak oznaczeń wartości na obudowie,
 • płaska obudowa z widocznymi końcówkami lutowniczymi.

Ze względu na wrażliwość komponentów w technologii SMD na ryzyko występowania przepięć, muszą one być montowane w odpowiednich warunkach, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska ESD. To właśnie odpowiednia technologia, zaawansowana linia produkcyjna oraz zapewnienie optymalnych warunków drastycznie zwiększa jakość wykonanych produktów, a także ogranicza koszty montażu powierzchniowego. 

Wybierając SIM Comatiq można mieć pewność o odpowiedniej wiedzy, kwalifikacjach i zapleczu technicznym, które pozwalają nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Jak wygląda standardowy proces montażu SMT?

Montaż w technologii SMD wykonywany jest na nowoczesnej linii montażowej Yamaha. Ze względu na specyficzne wymagania, każdy element elektroniczny musi zostać poddany montażowi w dokładny sposób, dlatego też nie ma mowy o ręcznym montażu SMT. Zaawansowana linia produkcyjna jest w stanie osiągnąć wydajność nawet 40 tysięcy położonych komponentów na godzinę.

Proces montażu SMT odbywa się w sposób całkowicie automatyczny i składa się z kilku konkretnych etapów: 

 • na samym początku specjalny szablon zapewnia optymalne nałożenie pasty lutowniczej na pola lutownicze
 • następnie poszczególne elementy są pobierane z podajników i układane na płytce PCB
 • dalej następuje lutowanie w piecu. Proces ten realizowany jest bardzo szybko przy zachowaniu niezwykłej precyzji i dokładności.

Każdy proces jest wykonywany ze szczególnym uwzględnieniem najwyższej jakości, która wynika między innymi z zastosowania ołowiowej i bezołowiowej pasty lutowniczej. 

Realizacje oparte na wiedzy, doświadczeniu i technologiach – montaż elementów SMD

By zapewnić najwyższą jakość wykonanych produktów i montażu powierzchniowego SMD, SIM Comatiq stosuje dodatkową, wnikliwą analizę finalnego efektu pracy. To precyzyjna inspekcja wizualna, której celem jest eliminacja wszelkich potencjalnych nieścisłości i błędów, jakie mogą pojawić się automatycznie na etapie produkcji. Choć zaawansowany park maszynowy i nowoczesne linie montażu elementów SMD gwarantują najwyższą jakość procesu produkcyjnego, dodatkowa weryfikacja pozwala mieć całkowitą pewność, że każdy komponent spełnia rygorystyczne standardy.

Dodatkowa kontrola jakości prowadzona przez ekspertów to całkowita gwarancja, że każdy produkt, niezależnie od wielkości zamówienia – zarówno wtedy, gdy w grę wchodzi montaż seryjny elementów SMD, jak i powierzchniowy – zostanie wyprodukowany zgodnie z najwyższymi standardami. Świadectwem doskonałej jakości są certyfikaty ISO, które są wynikiem wieloletniego doświadczenia ekspertów Comatiq oraz ich zobowiązania do działania z poszanowaniem zasad ochrony środowiska.

SIM Comatiq – profesjonalny montaż powierzchniowy SMD

Wybór montażu powierzchniowego SMD we współpracy z SIM Comatiq ma wiele korzyści. Dzięki wykorzystaniu profesjonalnej linii montażowej Yamaha i technologii SMD sprawia, że proces produkcji jest niezwykle efektywny, a produkty cechują się wysoką jakością. Dodatkowo projektowanie elektroniki z wykorzystaniem technologii SMD pozwala na gęste rozmieszczenie elementów po obu stronach płytki, co zwiększa wydajność produktu.

Wszystko to sprawia, że jako Comatiq jesteśmy ekspertami, którzy dostarczają kompletne rozwiązania, wtedy, gdy w grę wchodzi montaż powierzchniowy elementów SMD. To jednak nie wszystko. Projektujemy, realizujemy i dostarczamy także systemy sterowania oświetleniem, w tym zdalne sterowanie oświetleniem przemysłowym DALI. Branża oświetleniowa nie ma dla nas żadnych tajemnic. Zapraszamy do współpracy i poszukiwania optymalnych, dedykowanych rozwiązań razem z Comatiq.

NEWSLETTER

Zapisz się na Newsletter

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami o naszych działaniach, nowych produktach, sukcesach? Zapisz się na nasz Newsletter!