Jak oszczędzić energię elektryczną w szpitalu?

 w Artykuły, Blog

W większości przypadków – również w szpitalach – aby móc regularnie gromadzić oszczędności, najpierw trzeba ponieść koszty inwestycji. Inaczej przestarzałe, wymagające napraw urządzenia w obiekcie będą skutecznie utrudniały działania. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie oświetlenie szpitali jest odpowiednie oraz jak zaoszczędzić w nich energię elektryczną dzięki właściwym inwestycjom, przeczytaj artykuł.

Jak oświetlić szpital? Parametry

Placówki medyczne wymagają oświetlenia o ściśle określonych parametrach. Każdy ich obszar w zależności od swojego przeznaczenia może też potrzebować światła o trochę innym natężeniu, wskaźniku oddania barw czy temperaturze barwowej. Właściwe oświetlenie szpitali znacząco wpływa na jakość i komfort pracy personelu. Ma też niebagatelne znaczenie dla procesu zdrowienia pacjentów i ich samopoczucia. Często, aby placówka spełniała aktualne standardy i zapewniała wszystkim przebywającym w niej osobom odpowiednie warunki, wymaga się modernizacji medycznego oświetlenia. Jak więc prawidłowo oświetlić szpital? Poniżej podajemy część niezbędnych informacji.

Natężenie oświetlenia

Chcąc zapewnić optymalne warunki, w salach operacyjnych i miejscach przeznaczonych do wykonywania badań i diagnostyki zdecyduj się na natężenie wynoszące 1000 luxów zapewniające dobrą widoczność detali. W gabinetach lekarskich, biurach personelu, salach przedoperacyjnych i pooperacyjnych wymagane jest światło na poziomie 500 luxów, w salach rehabilitacyjnych – 300 luxów, a w poczekalniach i łazienkach oraz na korytarzach – 200 luxów.

Równomierność światła

Kluczowa dla komfortu pacjentów i personelu jest także równomierność oświetlenia medycznego. Prawidłowo określona pomaga uniknąć oślepienia i cieni w obszarach pracy. W pomieszczeniach zabiegowych oraz przeznaczonych do badań współczynnik równomierności powinien wynosić 0.7, w salach pacjentów i biurach jego wartość to 0.6, a na korytarzach, w poczekalniach i łazienkach 0.4.

Olśnienie przykre

Planując oświetlenie szpitali, należy zwrócić uwagę również na wartość olśnienia przykrego (UGR), które informuje o tym, w jakim stopniu lampy mogą wywoływać oślepienie podczas bezpośredniego patrzenia na nie. Wartość olśnienia przykrego poniżej 19 będzie odpowiednia dla pomieszczeń personelu, biur i sal badań pacjentów. W korytarzach i poczekalniach można zdecydować się na UGR poniżej 22.

Wskaźnik oddawania barw

W kwestii oświetlenia dla szpitali istotny jest również wskaźnik oddawania barw (CRI). Odgrywa on istotną rolę wszędzie tam, gdzie nie bez znaczenia pozostaje realistyczne odzwierciedlenie kolorów, na przykład w laboratoriach. Wskaźnik oddawania barw powinien wynosić więcej niż 90 w salach operacyjnych i zabiegowych, a także w pomieszczeniach pacjentów i personelu. Na korytarzach i w innych miejscach wystarczy CRI powyżej 80.

Temperatura barwowa

Ustalając poszczególne parametry oświetlenia w szpitalu, nie można pominąć temperatury barwowej. Najczęściej stosuje się światło białe, którego temperatura wynosi 4000 K. Przypomina ono światło słoneczne, tworzy ono naturalną, przyjemną atmosferę oraz mobilizuje do pracy.

Klasa szczelności

Oświetlenie dla szpitali często wymaga również zwrócenia uwagi na klasę szczelności. Szczególnie na salach operacyjnych i zabiegowych należy zainstalować lampy LED o szczelności IP65, która chroni wnętrza lamp przed dostawaniem się nieczystości. Taka szczelność pozwala również na szybką i łatwą dezynfekcję pomieszczeń.

Certyfikat higieniczny lamp

Niektóre z opraw montowanych w szpitalach powinny mieć certyfikat higieniczny, nazywany również atestem PZH. Jest on wystawiany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Tego rodzaju lampy montuje się m.in. w pokojach pacjentów i salach zabiegowych. Atest PZH poświadcza bezpieczeństwo opraw dla zdrowia i środowiska, a także ich szczelność, dobrą jakość i łatwość utrzymania.

Oszczędzanie energii elektrycznej w szpitalu

Zmniejszenie zużycia prądu w szpitalu jest sporym wyzwaniem. Choćby ze względu na to, że trudno w rozsądny sposób ograniczyć pobór energii przez aparaturę medyczną działającą na blokach operacyjnych i w salach pacjentów.

Szukając skutecznych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w szpitalu, warto zwrócić uwagę na inteligentny system oświetlenia DALI-2. Tym bardziej, że placówki medyczne pozwalają na pełne wykorzystanie jego możliwości. DALI-2 oznacza precyzyjne zarządzanie światłem w konkretnych pomieszczeniach w zależności od ich funkcji. Inteligentny system oświetlenia szpitala będzie dobrym wyborem również wtedy, gdy zastanawiasz się, jak oświetlić szpital, by zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Pozwala on tak zaprogramować oprawy, by automatycznie dopasowywały swoją pracę do ilości dziennego światła. W skład tego inteligentnego rodzaju oświetlenia szpitalnego wchodzą czujniki ruchu i obecności, które włączają światło w chwili pojawienia się osoby w pomieszczeniu i wyłączają je po opuszczeniu przez nią danego obszaru. Dzięki temu lampy nie pozostają niepotrzebnie zapalone w pustych wnętrzach i nie generują kosztów.

W oszczędzeniu energii elektrycznej w szpitalu może pomóc również docieplenie stropodachów, wymiana opraw na energooszczędne lampy LED, wstawienie nowych okien lub uszczelek w oknach oraz budowa elektrowni fotowoltaicznej. Oczywiście te wszystkie działania wymagają dobrego planu, fachowej wiedzy i sporego budżetu. Jednocześnie po upływie czasu inwestycja nie tylko się zwraca, lecz także staje źródłem sporych oszczędności.

Oświetlenie szpitali a samopoczucie pacjentów

Modernizacja oświetlenia w szpitalu, montaż ledowych lamp i inteligentnego systemu oświetleniowego ma znaczenie nie tylko dla zaoszczędzenia energii elektrycznej. Światło odgrywa ważną rolę również w kwestii ludzkiego samopoczucia i procesu leczenia. Jeśli jest niewłaściwe, stanowi jeden z czynników powodujących ospałość u pacjentów w ciągu dnia oraz trudności z zasypianiem nocą. Jakość sztucznego oświetlenia okazuje się tym bardziej ważna z tego względu, że chorzy spędzają większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach i pozostają pozbawieni odpowiednio dużej ekspozycji na światło dzienne.

Przemęczone i zmagające się ze złym samopoczuciem osoby nie są w pełni zdolne do uczestniczenia w planie leczenia. Ich czas powrotu do zdrowia może więc zostać przedłużony. Jak więc oświetlić szpital, by oświetlenie stało się częściowym wsparciem dla pacjentów? Dobrym wyborem będzie wymiana zwykłego systemu oświetleniowego na ten uwzględniający ludzkie potrzeby, czyli Human Centric Lighting. Działanie tego rodzaju oświetlenia szpitalnego stanowi odzwierciedlenie właściwości naturalnego i zmieniającego się podczas doby światła słonecznego. Pozwala ono przywrócić pacjentowi jego prawidłowy rytm dobowy i polepszyć jakość snu.

Jeśli chcesz zmniejszyć koszty utrzymania szpitala, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Comatiq. Instalacja inteligentnego oświetlenia DALI pomoże obniżyć rachunki za energię elektryczną, a zarazem zwiększy komfort korzystania z obiektu.