Inteligentne oświetlenie – co to jest i dlaczego warto je zainstalować?

Chcesz zużywać mniej energii elektrycznej i płacić mniej za prąd, a jednocześnie zwiększyć komfort przebywania w danym miejscu? Koniecznie więc zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czym charakteryzuje się inteligentne oświetlenie, które Ci to umożliwi.

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Inteligentne oświetlenie jest systemem, który pozwala na automatyczne zarządzanie światłem – czasem jego świecenia, jasnością, barwą i wieloma innymi parametrami. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii gwarantuje osobom pracującym bądź odpoczywającym we wnętrzu dopasowane do ich potrzeb warunki. Ponadto pozwala zaoszczędzić.

Z pojęciem inteligentnego oświetlenia wiążą się takie elementy jak bezprzewodowe sieci, inteligentne, zdalne sterowanie oraz czujniki ruchu. Dzięki bezprzewodowym sieciom system oświetleniowy instaluje się w prosty sposób w rozmaitych obiektach. Można go też w razie potrzeby rozbudować o kolejne elementy.

Inteligentne i zdalne sterowanie pozwala natomiast na dostosowanie parametrów światła do warunków otoczenia bez każdorazowej ingerencji użytkownika. W momencie gdy we wnętrzu jest jasno, system samodzielnie zminimalizuje ilość emitowanego światła, a energia zostanie zaoszczędzona. Sterowanie światłem jest możliwe za pomocą mobilnych sprzętów, takich jak tablet czy smartfon.

Dzięki czujnikom obecności i ruchu inteligentne oświetlenie będzie się włączać w związku z pojawieniem się osoby w danym miejscu. Takie urządzenia gwarantują użytkownikom zdalny i wygodny dostęp do zarządzania parametrami światła oraz konfiguracji systemu.

Gdzie sprawdzają się inteligentne systemy sterowania oświetleniem?

Inteligentne oświetlenie można zainstalować w rozmaitych miejscach – zarówno prywatnych domach i mieszkaniach, jak i biurowcach, szkołach, halach magazynowych, zakładach produkcyjnych, centrach handlowych i szpitalach. Sprawdzi się ono w każdym obiekcie, w którym dla użytkowników ważne są takie kwestie jak: wysoki komfort, bezpieczeństwo oraz niewymagające wysiłku, a zarazem pozwalające zaoszczędzić na rachunkach za energię sterowanie światłem.

Inteligentne oświetlenie COMATIQ warto zastosować w budynkach użyteczności publicznej, gdzie wymaga się światła o optymalnej jakości, a zarazem w minimalny sposób zużywającego energię. Czujniki ruchu i obecności pozwalają bowiem na automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia w zależności od aktywności osób. Dzięki temu nie jest ono nigdy niepotrzebnie włączone w chwili, gdy nikt nie przebywa w danym miejscu.

Obiektami, w którym korzyści z zastosowania inteligentnego oświetlenia COMATIQ zostaną w pełni wykorzystane, są też zakłady produkcyjne i hale magazynowe. To w nich bowiem wymaga się jak najlepiej dobranych do potrzeb pracowników parametrów światła. W przeciwnym razie zarówno wydajność, jak i jakość działań personelu znacznie się obniży.

Na inteligentne oświetlenie warto postawić również w przypadku sal konferencyjnych i wystawienniczych. W takich wnętrzach umożliwia ono uzyskanie jak najlepszych warunków dla wyświetlanej prezentacji. Pozwala też wywołać ciekawe efekty wizualne.

Inteligentne oświetlenie montuje się również w centrach handlowych – dzięki niemu można na przykład zaakcentować określone produkty i przyciągnąć w ten sposób uwagę klientów. System sterowania światłem warto zainstalować także w prywatnych domach i mieszkaniach, jeśli chce się wygodnie sterować światłem za pomocą tableta i smartfona oraz dopasowywać barwę światła i jego jasność do indywidualnych preferencji domowników i gości.

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem – sposób na oszczędność

Według danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii większość oświetleniowych instalacji w Europie sporządzono w latach 60. i 70. XX wieku. Niestety pobierają one znaczne ilości energii elektrycznej. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii można zminimalizować zużycie prądu o kilkadziesiąt procent. Zaawansowane rozwiązania modernizujące instalacje oraz systemy inteligentnego oświetlenia stosuje się na coraz częściej w prywatnych domach oraz budynkach użyteczności publicznej i przedsiębiorstwach.

Dlaczego inteligentne oświetlenie COMATIQ to dobry sposób na oszczędzanie? Tradycyjne światło, jeśli nie zostanie wyłączone, pali się bez przerwy i nie ma znaczenia, czy ktoś znajduje się w danym momencie w pomieszczeniu czy nie. Inteligentne oświetlenie natomiast dostosowuje jasność i czas świecenia do potrzeb użytkowników oraz warunków zewnętrznych, takich jak pora dnia i dostęp do naturalnego światła. W ten sposób minimalizuje zużycie energii.

Ponadto w omawianym systemie inteligentnego oświetlenia korzysta się zazwyczaj z LED-ów, które charakteryzują się lepszymi parametrami niż tradycyjne żarówki. Mogą one świecić nawet przez 50 tysięcy godzin, podczas gdy tradycyjne lampy najczęściej świecą około tysiąc godzin. Pobierają też nawet o 80% mniej energii elektrycznej od zwykłych żarówek.

Inteligentne oświetlenie możesz połączyć z systemem zarządzania energią. Dzięki temu zyskasz wiedzę dotyczącą poboru prądu – poznasz miejsca jego zbyt dużego zużycia i zastanowisz się nad powodami takiego stanu rzeczy.

Inteligentne oświetlenie – perfekcyjne dopasowanie do ludzkich potrzeb

Światło znacząco wpływa na człowieka. Dobowy cykl ludzi jest sterowany wschodami i zachodami słońca. Od dostępu do naturalnego, słonecznego światła, a także jasności i barwy sztucznego oświetlenia w dużej mierze zależy ludzkie samopoczucie, większa lub mniejsza chęć do działania bądź odpoczynku. Jasne, poranne światło wpływa pobudzająco, zaś późnopopołudniowy zachód skłania do relaksu i wycisza.

W związku z tym warto wykorzystać właściwości sztucznego światła do tego, by lepiej skoncentrować się na pracy bądź szybciej zasnąć. Inteligentne oświetlenie daje użytkownikom właśnie takie możliwości. Pozwala zmieniać intensywność światła czy ustawiać właściwą barwę w zależności od danego działania. Na przykład decydując się na żółte, ciepłe światło, można łatwiej się zrelaksować, ponieważ wysyła ono do umysłu identyczny bodziec jak zachód słońca, czyli informujący o tym, że nadszedł czas odpoczynku i snu.

Inteligentne oświetlenie zapewni wysoki komfort przebywania w danym wnętrzu – dopasujesz je do aktualnych potrzeb pracowników, a zarazem zwiększysz finansowe oszczędności. Skontaktuj się z COMATIQ i dowiedz się więcej o inteligentnym oświetleniu oraz korzyściach jego zastosowania w interesującym Cię obiekcie.