Building management system – czym jest? Budowa i działanie

 w Artykuły, Blog

Jeśli zarządzasz budynkiem o znacznym metrażu lub posiadasz taki obiekt, ważnym pojęciem może okazać się dla Ciebie building management system. BMS pozwala m.in. na sterowanie instalacjami, dopasowanie ich funkcji do bieżących potrzeb oraz analizę ważnych informacji, takich jak panująca we wnętrzu temperatura czy zużycie mediów. Aby dowiedzieć się więcej o systemie automatyki budynkowej, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Co to jest building management system?

Systemy automatyki budynkowej, czyli Building Management System (BMS) stanowią swoisty „mózg” obiektu, który gwarantuje harmonijną współpracę znajdujących się w nim instalacji technicznych oraz kontrolę zużycia energii. Systemy automatyki budynkowej jako zestawy urządzeń, aparatury i elementów komunikacyjnych pozwalają użytkownikowi zarządzać działaniem całej nieruchomości oraz udostępniają mu potrzebne w tym celu dane.

Do czego służy system BMS? Po pierwsze, umożliwia monitoring pracy instalacji, takich jak oświetlenie, ogrzewanie czy klimatyzacja, sterowanie nimi oraz sprawną interwencję w razie awarii. Inteligentne systemy zarządzania pozwalają na wprowadzenie zmian w parametrach pracy urządzeń i dostosowanie ich działania do aktualnych potrzeb. BMS oznacza również ustalanie harmonogramów pracy w zależności od pory tygodnia lub dnia oraz optymalizację zużycia energii – kontrolę poboru prądu i minimalizację jego wykorzystania. Building management system pozwala też na dodawanie nowych funkcji i elementów w miarę rozwoju technologii. Jako inteligentny system zarządzania budynkiem koncentruje się na efektywnym i bezpiecznym działaniu urządzeń w obiekcie, a także komforcie przebywającym w nim osób.

Rodzaje systemów automatyki budynkowej. Jakie możesz wybrać?

W ramach BMS znajduje się wiele podsystemów różniących się realizowanymi przez siebie zadaniami. Do systemów bezpieczeństwa należą m.in. system kontroli dostępu, sygnalizacji pożaru, detekcji gazów czy monitoringu. Pierwszy z nich pozwala kontrolować dostęp do obiektu lub jego poszczególnych pomieszczeń. Osoby są identyfikowane za pomocą czytników kart dostępowych, klawiatur kodowych lub odcisku palca. Podsystem sygnalizacji pożaru natomiast monitoruje wnętrze budynku za pomocą czujników dymu i ciepła, pozwalając w ten sposób zlokalizować miejsce pożaru. System detekcji gazów wykrywa zaś niebezpieczne gazy, minimalizując w ten sposób zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w obiekcie. W ramach building management system odpowiadającego za bezpieczeństwo działa też oczywiście monitoring, na który składają się kamery rejestrujące zdarzenia zachodzące w budynku. System automatyki budynkowej może również chronić przed zalaniem, sygnalizując pojawienie się wody na posadzce i pozwalając w ten sposób na szybką reakcję oraz zapobiegnięcie większym szkodom. Sterowanie roletami okiennymi umożliwiające automatyczne zamykanie rolet stanowi zaś formę ochrony obiektu przed włamaniem.

Do czego jeszcze służy system BMS? Może on zapewniać również komfort klimatyczny. Pozwalając na przykład na sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem, dostosowuje do potrzeb użytkowników i panujących warunków temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Może on regulować działanie systemów wentylacji oraz lokalnych źródeł ciepła i chłodzenia, a także kontrolować jakość powietrza.

Ponadto inteligentne systemy zarządzania umożliwiają sterowanie oświetleniem w budynku, automatycznie włączając i wyłączając lampy oraz dostosowując ich jasność do ilości dziennego światła oraz oczekiwań użytkowników. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie w przypadku chęci zaoszczędzenia prądu. Dobrym wyborem, jeśli chodzi o zmniejszenie kwoty widniejącej na rachunkach, będzie też system zarządzania energią zwiększający świadomość użytkownika dotyczącą zużycia energii elektrycznej i mediów w danym obiekcie oraz oferujący możliwość identyfikacji ewentualnych źródeł oszczędności.

Podsystemy automatyki budynków nadzorują również działanie źródeł ogrzewania i chłodzenia oraz dystrybucję ciepła i chłodu do poszczególnych pomieszczeń zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Systemy BMS, współpracując ze sobą, stwarzają bezpieczne i komfortowe środowisko we wnętrzu oraz minimalizują pobór energii i koszty.

Na czym polega działanie BMS? Budowa systemu zarządzania budynkiem

Podejmując decyzję o instalacji BMS, warto wiedzieć, jak działa system zarządzania budynkiem. Building management system do swojego funkcjonowania wykorzystuje zintegrowany układ modułów umieszczonych wewnątrz obiektu i połączonych ze sobą za pomocą magistrali transmisji danych. Składające się na automatykę budynkową węzły sieciowe przetwarzają informacje oraz sterują wykonawczymi elementami, opierając się na sygnałach dostarczanych z różnych sensorów. Do informacji rejestrowanych przez sensory należą m.in: opady deszczu, siła wiatru, temperatura, nasłonecznienie i jakość powietrza. Często przekazują one też dane dotyczące otwarcia lub zamknięcia okien oraz obecności osób w pomieszczeniu. Węzły sieciowe po analizie otrzymanych informacji podejmują decyzję o działaniach w zależności od uprzednio ustalonych scenariuszy, a także warunków panujących w obiekcie i potrzeb użytkowników.

Na systemy automatyki budynków składają się również elementy wykonawcze, czyli rozmaitego rodzaju urządzenia spełniające konkretne funkcje w obiekcie. Należą do nich m.in. zawory grzejników, napędy rolet czy styczniki uruchamiające konkretne obwody oświetleniowe. Właśnie tego rodzaju elementy wykonawcze podlegają sterowaniu przez węzły sieciowe na podstawie danych pozyskanych z sensorów.

Jak wygląda sterowanie BMS?

Sterowanie automatyką budynkową BMS jest możliwe na wiele sposobów. Pozwala użytkownikowi zarówno na automatyczne zarządzanie, jak i sterowanie z częściowym udziałem człowieka bądź ręczne. W ramach automatycznego sterowania istnieją dwa główne podejścia. Pierwsze z nich opiera się na harmonogramach czasowych i oznacza, że w określonych porach dnia system automatycznie reguluje oświetlenie, temperaturę i inne parametry. Drugie podejście, czyli parametryczne, uwzględnia dane mierzone przez sensory budynku i reaguje na zmiany, takie jak temperatura, obecność użytkownika, otwarcie bądź zamknięcie okien, a następnie dostosowuje te czynniki do aktualnych warunków.

Building management system umożliwia sterowanie konkretnymi urządzeniami bądź ich grupami. Użytkownik BMS jest w stanie zarówno zarządzać jedną lampą, roletą lub pojedynczym grzejnikiem, jak szeregiem urządzeń znajdujących się w konkretnym pomieszczeniu lub budynku. Umożliwia na przykład jednoczesne sterowanie całym oświetleniem. Podczas sterowania osoba może korzystać z komputera, smartfona, tabletu lub paneli dotykowych na ścianie. Dzięki temu zarządzanie funkcjami obiektu staje się wyjątkowo wygodne i dostępne zdalnie, z różnych miejsc.

Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi blogowemu systemy automatyki budynkowej stały się dla Ciebie bliższym pojęciem. Zachęcamy do wyboru jednego z wariantów takich rozwiązań, jakim jest inteligentne sterowanie oświetleniem DALI-2. Skontaktuj się z nami, by poznać szczegóły tego systemu.