Zalety i wady automatyzacji przemysłowej

 w Artykuły, Blog

Współczesny człowiek żyje w konsumpcyjnym raju. Spośród zdumiewającej liczby produktów może wybrać artykuł idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Istnieje dziedzina, bez której nie byłoby to możliwe – automatyka przemysłowa. Dzięki jej systemom zakłady produkują miliony identycznych lub podobnych do siebie towarów. Jakie są zalety automatyzacji przemysłowej, a jakie wady? Zajrzyj do wpisu, by się dowiedzieć!

Co to jest automatyzacja?

Zanim przejdziemy do zalet i wad automatyzacji, warto zastanowić się, czym jest ta dziedzina.
Automatyka przemysłowa pozwala na kontrolowanie pracy rozmaitych maszyn i sterowanie ich pracą. Dzięki niej człowiek może ograniczyć swój wysiłek związany z obsługą urządzeń do minimum. Niektóre z procesów w ogóle nie wymagają udziału człowieka. Ta cecha może być postrzegana zarówno jako zaleta, jak i wada automatyzacji. W wielu przypadkach ogranicza bowiem ryzyko wypadku pracownika, z drugiej strony jednak może przyczyniać się do zwiększania bezrobocia. Dzisiejszy rynek często wymaga wyrobów wytworzonych niskich kosztem i w szybkim tempie. Wiele firm wprowadza więc automatyzację, by utrzymać się na rynku. Systemy automatyki przemysłowej pozwalają także na bieżące monitorowanie jakości wyrobów. Bez automatyzacji niemożliwa byłaby precyzyjna produkcja elektroniki.

Zalety automatyzacji

Automatyzacja jest wprowadzana w bardzo wielu miejscach, ponieważ pozwala na ulepszenie jakości towarów, a zarazem zwiększenie szybkości produkcji. Zalety automatyzacji to fakt, któremu trudno zaprzeczyć nawet osobom preferującym artykuły tworzone w bardziej indywidualny, a nie masowy sposób.

Poprawa jakości produkcji

Zalety automatyzacji wynikają m.in. z tego, że nie wykonuje ona pracy jak człowiek. Działa bez zmęczenia i znacznie szybciej. Pracownik miewa dni, gdy nie czuje się najlepiej i efektywność jego działań pozostawia wiele do życzenia. Ponadto wykonując godzinami powtarzalne, mało ciekawe i niewymagające kreatywności zadania, szybko odczuwa znudzenie i traci zainteresowanie pracą. Produkty, które wytwarza w czasie takiego stanu, raczej nie będą cechowały się wysoką jakością.

Urządzenia automatyzujące pracę nie odczuwają zmęczenia i znudzenia. Nie są też narażone na niebezpieczeństwo utraty zdrowia tak jak człowiek. Dlatego zaletą automatyzacji jest możliwość zastąpienia przez nią ludzi podczas powtarzalnych zadań. Elementy automatyki są w stanie zapewnić wysoką jakość produktom oraz przez cały czas pracować wydajnie i precyzyjnie.

Lepsza kontrola jakości

Automatyzacja umożliwia dokładniejszą obserwację procesów produkcji i kontrolę nad nimi. Pozwala to na znacznie szybsze wykrywanie defektów i udoskonalanie jakości towarów. Zalety automatyzacji w postaci poprawy parametrów produktów i sprawniejszej kontroli ich jakości przemawiają za jej wdrożeniem w branżach, w których konsumenci oczekują doskonałych produktów.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Zaletą automatyzacji jest również zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Wszędzie, gdzie istnieje choćby minimalne ryzyko utraty zdrowia (a czasem nawet życia), warto zamontować zrobotyzowane urządzenia, a rolę ludzi ograniczyć do kontrolowania procesów. Pracownicy nie muszą brać bezpośredniego udziału w produkcji i narażać się w związku z tym na wypadek. Zalety automatyzacji polegające na zmniejszeniu ewentualności utraty zdrowia sprawiają, że automatykę wprowadza się w wielu niebezpiecznych branżach.

Usprawnienie produkcji

Kolejną korzyścią jest szybsza produkcja, która nie wpływa negatywnie na jakość towarów. Dzięki automatyzacji parametry produktów pozostają zachowane, a jednocześnie praca jest wykonywana w krótszym czasie. Dzieje się tak, ponieważ systemy automatyki mają precyzyjnie dopasowane ustawienia do wykonywania danego zadania. Mogą je więc wykonywać szybko, a zarazem skrupulatnie. Systemy automatyzacji produkcji pracują nawet przez 24 godziny na dobę, bez przerw na odpoczynek niezbędny człowiekowi.

Większa elastyczność

Niektóre systemy automatyki można szybko dostosować do pracy nad rozmaitymi zadaniami, dzięki czemu funkcjonowanie firmy staje się bardziej elastyczne. Przedsiębiorstwo sprawniej dostosowuje się do zmieniających się okoliczności rynkowych. Jeśli zależy Ci na takich właściwościach wybranych systemów, koniecznie sprawdź, czy wybrane rozwiązanie to zapewnia.

Zmniejszenie kosztów pracy

Wymienione zalety automatyzacji, takie jak poprawa jakości, szybkości i bezpieczeństwa produkcji, to jeszcze nie wszystkie korzyści. Nie dość, że automatyka przemysłowa usprawnia produkcję jakościowych wyrobów, to jeszcze minimalizuje koszty pracy. Maszyny specjalizujące się w konkretnej czynności działają szybciej niż jakikolwiek człowiek. Wytwarzając większą liczbę produktów niż ludzie w danym czasie, obniżają koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo i zwiększają jego konkurencyjność na rynku.

Wady automatyzacji

Świat nie jest idealny, trudno więc oczekiwać, że systemy automatyki przemysłowej będą miały wyłącznie same zalety. Wady automatyzacji nie zniechęcają jednak osób chcących usprawnić produkcję. Rezygnacja z automatyki może bowiem wiązać się z wyprzedzeniem danej firmy przez konkurencję.

Wysoki koszt systemów automatyki

Istnieją wady automatyzacji, które mogą zaważyć na ostatecznej decyzji dotyczącej wprowadzenia automatyki w przedsiębiorstwie. Przede wszystkim wybierając systemy automatyzacji, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Są to na tyle zaawansowane i specjalistyczne urządzenia, że wejście w ich posiadanie wiąże się z dużą inwestycją. Zakup prawdopodobnie jednak zwróci się po upływie czasu, umożliwi szybszy rozwój firmie i pozwoli jej osiągnąć poziom konkurencji lub nawet go przewyższyć.

Uzależnienie od technologii

Za wadę automatyzacji można uznać również możliwość uzależnienia firmy od technologii. W sytuacji nagłej awarii systemu przedsiębiorstwo będzie musiało wstrzymać produkcję, co negatywnie wpłynie na jego wizerunek, terminy realizacji zleceń oraz finanse.

Konieczność regularnych serwisów

Wada automatyzacji to również potrzeba dokonywania regularnych serwisów wiążących się z wydatkami. Inne koszty mogą natomiast dotyczyć ciągłego rozwoju systemów automatyki. Zakład produkcyjny, który chce się rozwijać, często musi nastawić się na inwestycje w coraz bardziej zaawansowane technologicznie elementy. W przypadku zmiany procesów produkcyjnych czy wprowadzania nowych produktów niezbędne może być unowocześnienie systemu wiążące się z dodatkowymi kosztami.

Zatrudnienie specjalistów

Jako zaleta automatyzacji została wskazana poprawa jakości i szybkości produkcji bez udziału człowieka. Urządzenia automatyzujące nie są jednak całkowicie samodzielnie. Ich obsługa wymaga zatrudnienia inżynierów i techników o wysokich kwalifikacjach. Tego typu wady automatyzacji nie sprawiają, że systemy automatyki przestają być korzystnym wyborem dla firm. W wielu branżach pozostają wręcz koniecznym rozwiązaniem. Systemy automatyzacji wymagają oczywiście finansowego nakładu, ale bez inwestycji w cokolwiek trudno oczekiwać zysków. Ponadto wydatek po upływie czasu zwraca się firmie w formie rosnących dochodów.

Ryzyko cyberataku

Decydując się na systemy automatyzacji, trzeba pamiętać o ich podatności na cyberataki – mogą one poważnie zakłócić proces produkcji oraz doprowadzić do utraty danych. By uniknąć takich sytuacji, przedsiębiorstwo powinno zainwestować w dostosowane do danej automatyki środki bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Zalet automatyzacji jest naprawdę wiele – czyni ona produkcję wydajniejszą, pozwala ograniczyć udział człowieka podczas niebezpiecznej pracy z maszynami oraz umożliwia ciągłe monitorowanie procesów produkcyjnych. Dzięki automatyce praca zakładu nabiera wyjątkowej efektywności. Podobnie jak każde inne rozwiązanie automatyzacja ma też wady. Należą do nich: wysoki koszt wdrożenia oraz serwisy i naprawy systemów automatyki stanowiące barierę dla mniejszych działalności. Automatyzacja przyczynia się również do zmniejszenia liczby miejsc pracy i uzależnienia firmy od automatyki. W momencie awarii może to skutkować poważnymi problemami w procesie produkcyjnym.

Mimo wad automatyzacja stanowi obecnie kluczowy element działalności produkcyjnej w wielu branżach. Korzyści z automatyki są znacznie większe od jej wad, dlatego jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania w swoim przedsiębiorstwie, zapraszamy do kontaktu. W COMATIQ zajmujemy się tworzeniem systemów, które czynią firmy bardziej komfortowym i nowoczesnym miejscem pracy.