System DALI – co to jest i jak działa?
System DALI to większy komfort pracy i odpoczynku, dzięki oświetleniu precyzyjnie dobranemu do potrzeb, a zarazem mniejsze opłaty za energię – interesują Cię takie korzyści? Dobrym wyborem będzie więc prezentowany w artykule system DALI. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o jego działaniu oraz zaletach, za które uwielbiają go zarówno pracownicy, jak i właściciele różnych obiektów – zakładów produkcyjnych, magazynów, powierzchni biurowych czy budynków użyteczności publicznej.
System DALI oświetlenie – czym jest?
DALI (ang. Digital Addressable Lighting Interface) to standard komunikacyjny, dzięki któremu możliwe jest zarządzanie oświetleniem w budynku z poziomu centralnego systemu sterowania. Zasada działania systemu DALI opiera się na komunikacji dwukierunkowej pozwalającej na kontrolowanie wielu źródeł światła jednocześnie. Na system DALI składa się przede wszystkim centralny kontroler i komunikujące się z nim oprawy oświetleniowe. Każdemu urządzeniu występującemu w DALI jest przypisany unikalny adres, który pozwala centralnemu kontrolerowi (sterownikowi) na zarządzanie oprawami oraz ich grupami. Inteligentny system oświetlenia tworzony przy pomocy DALI umożliwia autonomiczne działanie lub użytkownikom zdalne wyłączanie i włączanie światła w konkretnych obszarach oraz ustawianie najbardziej dopasowanych do ich potrzeb parametrów.
Komfort i oszczędność – system DALI
Wspomnieliśmy, że DALI zapewnia dostosowanie właściwości oświetlenia do użytkowników. W związku z tym jego wdrożenie w obiekcie – szczególnie o dużej powierzchni – znacznie zwiększy komfort osób przebywających i pracujących w danym miejscu. Ustawiając na przykład odpowiednią barwę światła, można dodać pracownikom energii do działania. Właściwie ustawione parametry oświetlenia znacząco wpływają nie tylko na wydajność personelu, lecz także wygodę i bezpieczeństwo.
System DALI instalowany przez specjalistów COMATIQ umożliwia programowanie i automatyzację oświetlenia w budynkach. W ten sposób zwiększa również wygodę korzystania ze światła. Każde z urządzeń wchodzących w skład systemu DALI jest indywidualnie adresowalne, więc łatwo i szybko można wprowadzić zmiany, dodawać źródła światła lub się ich pozbywać w razie potrzeby. DALI COMATIQ umożliwia również zamontowanie czujników ruchu, dzięki którym światło będzie się zapalało wyłącznie wtedy, gdy do pomieszczenia wejdzie osoba. W związku z tym będzie można zmniejszyć opłaty za energię elektryczną.
Mnogość zastosowań systemu oświetlenia DALI
Systemy sterowania oświetleniem DALI można zastosować w różnych miejscach. Doskonale sprawdzą się on w halach magazynowych, budynkach użyteczności publicznej, obiektach handlowych, zakładach produkcyjnych, hotelach, biurach, sklepach i szpitalach. Ze względu na to, że należą do najbardziej popularnych standardów komunikacyjnych używanych w systemach oświetleniowych, wyróżniają się elastycznością i dostępnością dla różnych użytkowników.
System oświetlenia DALI – jak działa?
DALI-2 instalowany przez COMATIQ funkcjonuje na zasadzie cyfrowej komunikacji dwukierunkowej między odbiornikami światła a centralnym kontrolerem. Każde z urządzeń należących do systemu ma unikalny adres, dzięki któremu możliwe jest sterowanie grupami urządzeń bądź każdym ze sprzętów oddzielnie. W związku z tym na schemat konfiguracji i uruchomienia systemu DALI-2 składają się takie kroki jak:
- Zainicjowanie komunikacji – w chwili włączenia systemu centralny sterownik rozpoczyna komunikację z każdym z odbiorników światła znajdujących się na magistralii, wysyłając inicjujący sygnał.
- Adresowanie urządzeń – w trakcie instalacji systemu każdemu z urządzeń zostaje przypisany indywidualny adres. Centralny kontroler przesyła sygnał do konkretnego adresu, by ustawić parametry i rozpocząć sterowanie urządzeniem lub grupą urządzeń.
- Wymiana informacji – po ustawieniu parametrów kontroler zyskuje możliwość przesyłania do opraw informacji odnośnie barwy, jasności i trybu pracy.
System DALI umożliwia również automatyzację i programowanie oświetlenia w obiekcie. Dzięki temu użytkownik ustawi na przykład:
- harmonogram włączania i wyłączania światła,
- reakcję na zewnętrzne czynniki, takie jak dostęp do naturalnego światła i jego natężenie oraz obecność osób w pomieszczeniu,
- zarządzanie jasnością w zależności od trybu pracy i pory dnia.
DALI potrafi również wykryć usterkę odbiornika i przesłać informację o tym problemie. Dzięki temu możliwa jest sprawniejsza diagnoza oraz naprawa awarii.
Gdzie warto zainstalować system DALI?
System DALI-2, wykorzystując komunikację dwukierunkową, pozwala na zdalne sterowanie oświetleniem i jego monitoring w czasie rzeczywistym. W związku z tym omawiany standard komunikacyjny szczególnie warto zainstalować w obiektach o dużej powierzchni, w których konieczne jest zarządzanie światłem w różnych miejscach jednocześnie. System oświetlenia DALI sprawdza się również wszędzie tam, gdzie wymaga się dokładniejszego, wydajniejszego i zautomatyzowanego sterowania. Do przykładów tego rodzaju budynków należą biura, w których system DALI gwarantuje między innymi dopasowanie poziomu natężenia oświetlenia do ilości światła naturalnego i pory dnia. Dzięki automatycznemu ustawianiu jasności oraz ustalenia harmonogramu włączania i wyłączania można zaoszczędzić energię, nie obniżając jednocześnie komfortu pracowników (a nawet go zwiększając).
DALI COMATIQ sprawdzi się również w halach magazynowych, gdzie pomieszczenia są na tyle duże, że wymagają sporej liczby punktów oświetleniowych. Podobnie wygląda kwestia budynków użyteczności publicznej, w których dobrym wyborem będą również czujniki ruchu umożliwiające włączanie się światła w chwili pojawienia się osoby w danym miejscu, na przykład w toalecie lub na korytarzu.
System DALI warto zamontować także w hotelach, w których dzięki zdalnemu sterowaniu można łatwo zarządzać zużyciem energii w pokojach gości oraz dostępnych dla każdego pomieszczeniach. DALI sprawdza się też wszędzie tam, gdzie ważne jest bezpieczeństwo, dlatego warto postawić na ten system w szpitalach. Dzięki niemu będzie można precyzyjnie dostosować wszystkie parametry światła. DALI COMATIQ będzie też właściwym wyborem w obiektach sportowych, w których można wprowadzić automatyczne wykrywanie obecności osób w danym miejscu oraz wyłączać i włączać światło w zależności od pory dnia.
Dopasowywanie parametrów oświetleniowych w budynkach sprawdza się doskonale nie tylko w przypadku chęci zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu. Dzięki tej funkcji można również stworzyć odpowiednią atmosferę w danym miejscu bądź wyróżnić konkretne produkty ustawione na półkach. Dobrym miejscem instalacji systemu DALI są wszelkie budynki, w których należy spełnić określone przepisy, na przykład dotyczące bezpieczeństwa i oszczędności światła.
Dlaczego warto zainstalować system DALI COMATIQ w halach magazynowych?
Standard komunikacyjny DALI szczególnie sprawdza się w halach magazynowych – wynika to z wyróżniających ich cech, jakimi są wysoko znajdujące się sufity oraz wyjątkowo duża powierzchnia. W związku z tymi właściwościami obiekty te potrzebują znacznej ilości światła. Niestety duże zużycie energii elektrycznej wiąże się z równie wysokimi kosztami. Dzięki systemowi DALI można znacznie zmniejszyć pobór prądu i obniżyć rachunki.
Co ważne, oszczędności nie wpływają negatywnie na wygodę i bezpieczeństwo pracowników oraz efektywność ich pracy. System DALI pozwala wręcz zwiększyć komfort osób przebywających w danym miejscu oraz pozytywnie oddziałuje na wydajność ich działań. Jest to możliwe dzięki automatycznemu sterowaniu jasnością, barwą i natężeniem światła w taki sposób, by zostały one dopasowane dokładnie do potrzeb pracowników. Ponadto trzeba pamiętać, że oświetlenie w hali magazynowej powinno spełniać określone przepisy. Do parametrów, które należy wziąć pod uwagę, należy między innymi: równomierność i natężenie światła, jego barwa i współczynnik jej oddania (CRI) oraz olśnienie (UGR). Dzięki systemowi DALI możliwe jest właściwe ustawienie tych wszystkich wyróżników.
Instalacja systemu DALI, jak widać, łączy się z mnóstwem korzyści. Poprawia bezpieczeństwo i wydajność działań pracowników, oszczędza energię oraz zmniejsza koszty. Nie bez znaczenia jest również to, że pomaga w funkcjonowaniu obiektu w zgodzie z przepisami. Specjaliści z COMATIQ mają doświadczenie w instalacji systemu DALI w różnych obiektach. Jeśli zastanawiasz się, czy opisany standard komunikacyjny sprawdzi się w przypadku Twojego budynku, skontaktuj się z nami!