Sprawdzone sposoby na mniejsze rachunki za prąd w firmie

 w Blog, Poradnik

W przypadku niektórych przedsiębiorstw opłaty za zużycie energii należą do najwyższych kosztów i wzbudzają w związku z tym spory niepokój u właścicieli firm. Nawet jeśli jednak stanowią wyłącznie 10 czy 20% wszystkich opłat, to warto się zastanowić, co zrobić, by obniżyć kwotę podaną na rachunku za prąd. Tym bardziej, że ceny za energię nie spadają, ale rosną w sposób ciągły i radykalny. Ilość prądu potrzebnego do funkcjonowania firmy zależy od tego, w jakiej branży ona działa. W zakładzie produkcyjnym jego duże ilości zużywa wykorzystywana infrastruktura. Jeśli wysokie opłaty za energię wzbudzają w Tobie obawy i szukasz bardziej bądź mniej angażujących metod, które pozwolą Ci w zyskać mniejsze rachunki za prąd, zapraszamy do lektury wpisu!

Koszty energii w przedsiębiorstwach a programy wsparcia

Podwyżki cen prądu wyjątkowo negatywnie wpływają na działanie firm produkcyjnych, które zużywają ogromne ilości energii do wytworzenia towarów. W przypadku części przedsiębiorstw jako pomoc sprawdza się zamrożenie cen prądu przedstawione w programie wsparcia „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 roku”. Dzięki skorzystaniu z tego programu wsparcia około 1000 mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm zyskało zamrożenie wzrostu cen za energię elektryczną do zakończenia 2023 roku. Trudno jednak uznać tego rodzaju pomoc za idealne rozwiązanie problemów dotyczących rosnących kosztów prądu. Aby zyskać poczucie bezpieczeństwa i większej stabilności w kwestii opłat za energię, warto zapoznać się z różnymi sposobami na zmniejszenie wysokości rachunków. Poniżej znajdziesz kilka metod, dzięki którym zyskasz większą pewność w kwestii firmowych finansów. Zapoznaj się z nimi, zastanów nad każdym nich i wybierz ten najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. Zamrożenie cen to tylko doraźny sposób na poradzenie sobie z wysokimi kosztami energii – nie warto przy nim pozostawać. Warto natomiast wybrać metodę, która będzie regularnie obniżała rachunki.

Przetestowane metody oszczędzania prądu

Istnieje wiele zarówno prostych, jak i bardziej zaawansowanych sposobów na mniejsze rachunki za prąd. W zależności od ilości czasu, aktualnych potrzeb i specyfiki przedsiębiorstwa, możesz zdecydować się na wybór odpowiednich działań. Oto kilka przykładów sprawdzonych metod oszczędzania:

  1. Wymiana urządzeń AGD na energooszczędne z oznaczeniem A+++. Wykorzystują one nawet o połowę mniej energii elektrycznej niż sprzęty o najniższej wydajności.

  2. Wybór oświetlenia LED-owego. Zużywa ono nawet o 80% mniejszą ilość energii niż zwykłe żarówki. Ponadto jego żywotność wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin, więc nie wymaga szybkiej wymiany. Oszczędzasz więc nie tylko prąd i pieniądze, lecz także czas i wysiłek związane z montowaniem kolejnych żarówek.

  3. Montaż paneli fotowoltaicznych. Umożliwiają one uniezależnienie się od cen energii. Ponadto pozwalają na sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej energii do zewnętrznej sieci. Panele nie powodują hałasu i nie wpływają negatywnie na stan środowiska.

  4. Instalacja pomp ciepła, które pobierają energię z gruntu bądź powietrza, a następnie transportują je do umieszczonego w budynku systemu grzewczego. Niektóre modele pozwalają na podłączenie do paneli fotowoltaicznych lub układu solarnego i pozyskiwanie w ten sposób darmowej energii.

  5. Inwestycja w inteligentny system zarządzania energią. Tego rodzaju technologia stanowi rozwiązanie informatyczne umożliwiające podgląd zużycia energii elektrycznej w obiekcie i zarządzanie jej wykorzystaniem. Przetwarza ona informacje pochodzące z urządzeń i przekazuje je do zintegrowanej z głównym oprogramowaniem chmury. Inteligentny system zarządzania energią pozwala zredukować koszty eksploatacji obiektu, ponieważ umożliwia uruchomienie sprzętów w chwili, gdy koszty energii są najniższe.

Instalacja inteligentnego systemu sterowania oświetleniem

Sposób na mniejsze rachunki za prąd to również montaż inteligentnego sterowania oświetleniem. Warto zainstalować je w zakładzie produkcyjnym, hali magazynowej, obiekcie handlowym, budynku użyteczności publicznej lub w dużej powierzchni biurowej. Specjaliści z COMATIQ zamontowali inteligentny system sterowania oświetleniem w hurtowni motoryzacyjnej RK NIEDZIAŁEK, a dokładniej w należącym do niej magazynie o powierzchni 2500 m². Gwarantuje on większy komfort pracownikom i bezpieczeństwo. Ponadto w decydujący sposób zmniejsza koszty zużycia energii elektrycznej – o około 70% zredukował opłaty za oświetlenie. Ma to duże znaczenie dla kondycji firmowych finansów – tym bardziej, że firma funkcjonuje przez całą dobę.

Wybór właściwej taryfy

Dobrym pomysłem jest również przemyślenie kwestii wyboru odpowiedniej taryfy za zużywanie prądu. Przeanalizuj, w jakich godzinach zużywa się największe ilości energii w przedsiębiorstwie, a następnie dopasuj do nich rodzaj taryfy. W niektórych zakładach nocą, a nie w trakcie dnia prąd jest wykorzystywany najintensywniej. W takiej sytuacji warto zdecydować się na wybór taryfy z uwzględnieniem stref czasowych i wybrać ten wariant, w którym opłaty za pobieranie prądu nocą są najniższe. Jako przedsiębiorstwo możesz zdecydować się na taryfę:

A – dla zakładów przemysłowych i dużych fabryk, które zasila energia pochodząca z sieci wysokiego napięcia,

B – dla średnich przedsiębiorstw, takich jak na przykład hotel czy galeria handlowa, które zasila energia z sieci elektroenergetycznych średniego napięcia,

C – dla małych firm, takich jak sklepy i punkty usługowe, które zasila energia z sieci niskiego napięcia.

Należy także zwrócić uwagę na przypisane taryfom i je dookreślające cyfry. Pierwsza cyfra odnosi się do mocy umownej (1 to moc niewynosząca więcej niż 40 kW, a 2 jest mocą niemającą więcej niż 40 kW). Druga cyfra określa liczbę stref czasowych (1, 2, 3, 4), trzecia natomiast odnosi się do metody rozliczania stref czasowych („b” jest podziałem na strefę nocną i dzienną, „a” zaś dotyczy podziału na strefę szczytową i pozaszczytową).

Wybierając taryfę, zweryfikuj również wysokość poboru prądu – sprawdzaj, czy nie przekraczasz wyznaczonego limitu. Dlaczego jest to ważne? W przypadku osiągania większych wartości niż te ustalone w umowie poniesiesz koszty w wysokości 10-krotnej opłaty dystrybucyjnej za każdy 1 kW przekroczonej mocy. W takiej sytuacji musisz zwrócić się do lokalnego operatora systemu dystrybucji z prośbą o podwyższenie limitu.

Zmiana dostawcy prądu

Zastanów się również nad ofertą od swojego obecnego sprzedawcy prądu, ponieważ możliwe, że dobrą decyzją będzie zmiana dostawcy. Zauważ, że sprzedaż energii przedsiębiorstwom, a nie indywidualnym odbiorcom jest bardziej opłacalna dla dostawców. Ponadto prawdopodobnie sprzedawca zaproponuje atrakcyjniejszą ofertę od aktualnej. Zanim zdecydujesz się na zmianę dostawcy prądu, uwzględnij takie czynniki jak: czas trwania umowy i sposób naliczania opłat, koszty dotyczące usługi odczytu licznika oraz ewentualną karę finansową za zerwanie umowy.

Koszty zużycia energii ciągle rosną, a razem z nimi zwiększają się opłaty odnoszące się do prowadzenia działalności. Nie istnieje firma, której opłaty za prąd nie dotyczą oraz mniej lub bardziej negatywnie nie dotykają. Zaawansowanym technologicznie, a zarazem wyjątkowo skutecznym sposobem na mniejsze rachunki za zużycie energii jest wybór inteligentnego systemu sterowania oświetleniem. Jeśli interesuje Cię obniżenie kosztów prądu za pomocą tego rodzaju technologii, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami COMATIQ i poznania szczegółów oferty!