Oszczędzanie energii w biurze

Czy oszczędzanie energii w biurze może iść w parze z komfortem pracowników i wydajnością ich pracy? Doświadczenie specjalistów COMATIQ wskazuje na to, że jak najbardziej. Zobacz nasz wpis i dowiedz się, czym powinno wyróżniać się oszczędne oświetlenie w biurze oraz poznaj inne metody zmniejszenia opłat za prąd.

Dostęp do naturalnego światła

Zarówno ze względu na efektywne oszczędzanie energii w biurze, jak i komfort oraz dobre samopoczucie pracowników, warto korzystać z naturalnego światła. Dlatego już na etapie wyboru firmowej siedziby zwróć uwagę na przestrzeń wyposażoną w duże okna, przez które wpada znaczna ilość promieni słonecznych. Latem, gdy temperatura wzrośnie i konieczne będzie korzystanie z klimatyzacji, zamontuj rolety i zasłony chroniące wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. Korzystanie z naturalnego światła to nie tylko prosty sposób na oszczędzanie energii w biurze, lecz także na zapewnienie pracownikom przyjemniejszych warunków pracy.

Izolacja okien i drzwi

Oszczędzanie energii w biurze może być utrudnione, jeśli izolacja drzwi i okien pozostaje mało dokładna. Dlatego skorzystaj z pomocy specjalisty i sprawdź jakość izolacji. Utrata ciepła sprawia, że systemy grzewcze pracują dużo ciężej, by utrzymać właściwą temperaturę w pomieszczeniach.

Energooszczędne sprzęty

Wybieraj energooszczędne urządzenia do biura i innych firmowych pomieszczeń, na przykład kuchni. Komputery, kserokopiarki, drukarki i lodówki pobierające niewielką ilość energii często mają certyfikaty Energy Star, czyli międzynarodowego programu promującego energooszczędne produkty. Oszczędzanie energii w biurze za pomocą takich urządzeń to dobry pomysł, ponieważ w dłuższej perspektywie pozwala znacząco obniżyć rachunki.

Wyłączanie urządzeń elektrycznych po pracy

Zanim opuścisz biuro, upewnij się, że wszystkie sprzęty zostały wyłączone. Ta prosta metoda na oszczędzanie energii w biurze nie tylko zmniejszy wysokość rachunków za prąd, lecz także wydłuży żywotność sprzętów i zminimalizuje ryzyko awarii oraz ograniczy emisję gazów cieplarnianych. Warto też pamiętać, że istnieją urządzenia pozwalające na całkowite wyłączenie pobierania prądu z danego gniazdka elektrycznego.

Ograniczenie korzystania z klimatyzacji

Warto również częściowo ograniczyć korzystanie z klimatyzacji, na przykład otwierając okna i stosując wentylatory. Często w czasie lata temperatura na zewnątrz bywa niższa niż w nagrzanym budynku. By do wnętrza napłynęło świeże, chłodniejsze powietrze, warto otwierać okna i drzwi, szczególnie rano i wieczorem. Warto też zasłaniać okna roletami w celu zmniejszenia dostawania się do wnętrza promieni słonecznych. W kwestii klimatyzacji należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji klimatyzatora – jest to ważne, ponieważ w urządzeniu zalegają niebezpieczne dla zdrowia grzyby, bakterie i inne patogeny.

Audyt energetyczny

Oszczędzanie energii w biurze będzie szczególnie skuteczne, jeśli zdecydujesz się na analizę wytwarzania i zużycia prądu za pomocą audytu energetycznego. Pozwoli on zidentyfikować potencjalne źródła oszczędności. Podczas audytu specjalista oceni stan techniczny instalacji, m.in. systemów grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, a także kondycję izolacji termicznej. W wyniku takiej analizy zostanie przygotowany raport przedstawiający propozycje oszczędzania energii w biurze. Znajdą się w nim sugestie zmian w zakresie oświetlenia, klimatyzacji i wentylacji pozwalające zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty. Audyt energetyczny powinien zostać przeprowadzony przez audytora lub doradcę energetycznego. Dzięki wprowadzeniu zmian sugerowanych przez specjalistę oszczędzanie energii w biurze stanie się prostsze i efektywniejsze.

Energooszczędne oświetlenie w biurze

Standardowe żarówki pobierają aż o 80% więcej energii niż ledowe. Diody LED podczas godziny pracy zużywają 10 W, a tradycyjne żarówki w tym samym czasie aż 70 W. Dlatego ledowe oświetlenie w biurze to sposób na zyskanie sporych oszczędności. Ponadto LED-y cechują się dłuższą żywotnością od tradycyjnych żarówek. Świecą przez około kilkadziesiąt tysięcy godzin, co oznacza, że użytkownik nie musi wymieniać oświetlenia przez kilka lat. Wykorzystanie ledowego oświetlenia to jedna z prostszych i tańszych metod na oszczędzanie energii w biurze.

W kwestii oświetlenia w biurze i zmniejszenia wysokości rachunków warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Po zakończeniu pracy należy sprawdzić, czy wszystkie światła zostały wyłączone. Dobrym wyborem w tej kwestii będzie wykorzystanie programatorów do źródeł światła i ustawienie ich w taki sposób, by automatycznie wyłączały oświetlenie pod koniec dnia roboczego.

Warto również dbać o utrzymanie w czystości opraw oświetleniowych, ponieważ gruba warstwa kurzu może zmniejszyć ilość emitowanego światła. Aby zatroszczyć się nie tylko o sztuczne, lecz także naturalne oświetlenie w biurze, ustaw biurka w pobliżu okien, jeśli jest to możliwe. W ten sposób zmniejszysz wysokość rachunków za prąd i poprawisz jakość światła w pomieszczeniu. Ponadto pozytywnie wpłyniesz na samopoczucie pracowników i wydajność ich pracy.

Inteligentny system oświetlenia

Jakie oświetlenie do biura o dużym metrażu? W tym przypadku, a także w halach magazynowych i obiektach handlowych, sprawdzi się system oświetlenia oparty na protokole DALI-2. Umożliwia on współpracę między oprawami oświetleniowymi a systemem sterującym. Do włączenia lub wyłączenia światła działającego w zgodzie z inteligentnym protokołem użyjesz komputera, smartphone’a lub mobilnej aplikacji. System sterowania oświetleniem to rozwiązanie, dzięki któremu:

  • zminimalizujesz koszty zużycia energii,
  • zwiększysz poczucie komfortu i bezpieczeństwa wśród pracowników,
  • zadbasz o pozytywny wpływ firmy na środowisko.

Pytanie o oszczędne oświetlenie w biurze jest ważne, ponieważ według Douglasa Harrisa, analityka ekonomicznego z USA i autora publikacji „A Guide to Energy Management”, połowa całkowitego zużycia prądu odnosi się do ogrzewania, oświetlenia i chłodzenia obiektów.

Podsumowanie

Oszczędzanie energii w biurze pełni istotną funkcję, zarówno w związku z rosnącymi kosztami prądu, jak i kryzysem klimatycznym. Istnieją jednak dostępne dla większości metody poprawy efektywności energetycznej obiektu, takie jak wymienione wyżej: dostęp do naturalnego światła, izolacja okien i drzwi, używanie energooszczędnych sprzętów, stosowanie oszczędnego oświetlenia i ograniczenie korzystania z klimatyzacji. Część rozwiązań – przeprowadzenie audytu energetycznego czy montaż inteligentnego systemu oświetlenia – może jednak wymagać większej inwestycji.

Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu energii w biurze, koniecznie sprawdź powyższe wskazówki w praktyce. Zapraszamy również do zadawania pytań w kwestii inteligentnego sterowania oświetleniem COMATIQ. Dzięki DALI-2 swoje oszczędności zwiększyło już wiele firm – Twoja działalność również możesz do nich dołączyć.