Modernizacja oświetlenia – poznaj korzyści
Współcześnie ludzie spędzają średnio 21 godzin na dobę we wnętrzach budynków. Dodatkowo jesienią i zimą pomieszczenia przez większość czasu rozjaśnia sztuczne światło. Choćby z tych powodów modernizacja oświetlenia jest pojęciem, na które warto zwrócić uwagę – szczególnie będąc właścicielem obiektu o dużej powierzchni. Jeśli interesuje Cię unowocześnienie instalacji oświetleniowej hali produkcyjnej, hotelu, obiektu handlowego bądź jakiegokolwiek innego budynku, przeczytaj poniższy artykuł i poznaj niewątpliwe korzyści modernizacji.
Kiedy należy przeprowadzić modernizację oświetlenia?
Modernizacja oświetlenia może się okazać konieczna w miejscach, gdzie instalacje są już bardzo stare i działają w związku z tym mało wydajnie, pochłaniając mnóstwo energii i generując spore koszty. Korzystanie z przestarzałych systemów jest nie tylko mało korzystne finansowo, lecz przede wszystkim niezbyt bezpieczne. Przykładowo budynki powstałe w latach 90., 80. i we wcześniejszych dekadach mogą nie spełniać obecnych norm unijnych (m.in. dotyczących bezpieczeństwa) ze względu na zastosowanie w nich instalacji aluminiowych, dwużyłowych.
Modernizacji nie warto odkładać na nieokreśloną przyszłość – zarówno ze względu na bezpieczeństwo osób znajdujących się w obiekcie, jak i koszty niepotrzebnie generowane przez mało efektywne, przestarzałe odbiorniki. Zaawansowane technologicznie inteligentne oświetlenie może zmniejszyć sumy widoczne na rachunkach za prąd nawet o 70%. Przebudowa instalacji oświetleniowej przynosi również wiele innych korzyści, dzięki którym jest jak najbardziej warta inwestycji.
Jeśli podejrzewasz, że w zarządzanym przez Ciebie obiekcie należałoby przeprowadzić modernizację oświetlenia lub po prostu chcesz zaoszczędzić na opłatach za prąd, skonsultuj się ze specjalistą, który podpowie dopasowane do danego obiektu rozwiązania i niezbędny do wykonania zakres prac.
Działania w ramach modernizacji oświetlenia
Decydując się na wymianę oświetlenia, trzeba zadbać przede wszystkim o dopasowanie jego parametrów do obecnie przyjmowanych norm. Istnieją budynki, w których ze względów bezpieczeństwa należałoby zmodernizować całą instalację oświetleniową, ale są też takie, gdzie głównie warto zdecydować się na energooszczędne oprawy. Dodatkowo dla obiektów o dużej powierzchni, hal magazynowych i zakładów produkcyjnych dobrym wyborem może okazać się inteligentne oświetlenie w systemie DALI-2 proponowane przez COMATIQ.
Modernizacja oświetlenia składa się z kilku etapów. Najpierw eksperci przeprowadzają inwentaryzację, podczas której analizują infrastrukturę oraz zagospodarowanie terenu. Po zgromadzeniu niezbędnych danych, analizie kosztów całej inwestycji i posiadanych funduszy opracowują projekt modernizacji oświetlenia, na który może składać się:
- wymiana całej instalacji oświetleniowej bądź tylko jej elementów,
- montaż nowego, energooszczędnego oświetlenia wewnątrz obiektu lub na zewnątrz,
- instalacja inteligentnego systemu sterowania światłem,
- wymiana opraw na energooszczędne,
- montaż oświetlenia akcentowego podkreślającego elementy wystroju wnętrza bądź architektury.
W zależności od przeznaczenia obiektu i stanu jego instalacji unowocześnienie oświetlenia może wymagać zupełnie innych działań.
Dlaczego warto wykonać modernizację oświetlenia?
Modernizacja oświetlenia w niektórych przypadkach bywa konieczna, a w innych wynika choćby z potrzeby nadania obiektowi bardziej estetycznego wyglądu. Przykładowo w hotelach szczególnie dużą rolę mogą odegrać iluminacyjne oprawy instalowane na zewnątrz, zapewniające widoczność i efektowny wygląd obiektowi. Do innych korzyści wynikających z modernizacji oświetlenia należy m.in.:
- minimalizacja zużycia prądu i zmniejszenie wydatków na energię elektryczną,
- dopasowanie parametrów oświetlenia do aktualnych wymogów i potrzeb osób,
- bardziej wygodne sterowanie oświetleniem, poza komfortem wydłużające żywotność źródeł LED,
- zwiększenie bezpieczeństwa osób znajdujących się w obiekcie,
- zmniejszenie kosztów utrzymania i serwisów systemu oświetleniowego,
- zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Wymiana oświetlenia wpływa pozytywnie na wiele aspektów działania obiektu – czyni go bardziej energooszczędnym, a spędzającym w nim długie godziny ludziom ułatwia wykonywanie pracy, ograniczając ich zmęczenie.
Modernizacja oświetlenia a komfort i produktywność pracowników
Według badań większość (około 80%) informacji dociera do mózgu człowieka za pośrednictwem wzroku. W związku z tym oświetlenie o właściwie dobranych parametrach ma ogromne znaczenie zarówno dla komfortu pracy, jak i odpoczynku. Dzięki niemu osoba nie czuje tak dużego zmęczenia podczas wykonywania swoich zadań i może je realizować efektywniej.
Warto też zwrócić uwagę na zależne od wieku osób potrzeby dotyczące natężenia światła. Tym bardziej, że różnice są naprawdę spore i mogą wywołać zaskoczenie. Na przykład 50-letnia osoba podczas wymagającej pracy wzrokowej potrzebuje aż 6 razy więcej światła od osoby 30-letniej.
Wyraźne widzenie to niejedyna korzyść, jaką dobrze dobrane światło zapewnia człowiekowi. Należy choćby zwrócić uwagę na to, w jaki sposób na funkcjonowanie ludzkiego organizmu wpływają barwy oświetlenia. Chłodna (4500-6500 K) pobudza do działania, a ciepła (2700-3000 K) oddziałuje relaksująco. Podczas modernizacji oświetlenia warto też zdecydować się na rozwiązanie Human Centric Lighting, które pozwala na dopasowanie właściwości światła do cyklu dobowego człowieka. Światło o odpowiednich parametrach może wspomagać naturalne działanie ludzkiego organizmu i w ten sposób zwiększać skupienie, niwelować zaburzenia snu oraz pozytywnie wpływać na samopoczucie.
Unowocześnienie oświetlenia a oszczędności
Już sama wymiana opraw na te wykonane w technologii LED zwiększa żywotność oświetlenia, zmniejsza wydatki na prąd nawet o połowę oraz ułatwia dbałość o sprawność instalacji. Środki przeznaczone na unowocześnienie systemu oświetleniowego często zwracają się całkowicie już w ciągu kilku lat.
Modernizacja oświetlenia a większa funkcjonalność
Inteligentne systemy sterowania oświetleniem nie tylko zmniejszają pobór energii elektrycznej, lecz także zwiększają funkcjonalność i komfort użytkowania. Światło można dopasowywać do obecnych potrzeb osób oraz warunków panujących w pomieszczeniu w pełni automatycznie lub według preferencji użytkowników. Inteligentne oświetlenie wykorzystuje dwa rodzaje czujników – natężenia światła naturalnego docierającego do środka przez okna bądź dachowe świetliki oraz obecności osób i ich ruchu w pomieszczeniu.
Modernizacja oświetlenia hali produkcyjnej
W hali magazynowej bądź produkcyjnej wyjątkowo warto zdecydować się na modernizację oświetlenia. W takich obiektach często bowiem bywają zainstalowane przestarzałe systemy, które działają nieefektywnie, pobierają nadmierne ilości energii, a jednocześnie nie zapewniają bezpiecznych i komfortowych warunków pracy. Planując modernizację oświetlenia hali produkcyjnej, można skorzystać z wygodnych form finansowania (np. elastycznego kredytu), by prowadzone prace nie wpłynęły negatywnie na budżet firmy.
Dzięki zmniejszeniu opłat za oświetlenie, które mogą wynieść nawet o kilkadziesiąt procent mniej, obniżeniu ulegają również koszty utrzymania zakładu. Firma działa więc bardziej wydajnie i staje się konkurencyjna na rynku. Modernizacja oświetlenia hali znacznie zwiększa też bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku.
Modernizacja oświetlenia w biurze
Unowocześnienie oświetlenia należy traktować jako inwestycję, która zwraca się firmie po upływie czasu. Już sama wymiana tradycyjnych punktów oświetleniowych na ledowe kilkakrotnie zmniejsza wydatki na energię. Oprawy LED nie tylko działają wydajniej i oszczędniej, lecz także ekologicznie. Modernizując oświetlenie biurowe, trzeba zwrócić uwagę na poziom natężenia światła obowiązujący w różnych miejscach. W przypadku stanowisk komputerowych, a także w czytelniach i salach konferencyjnych wymaga się natężenia o wysokości 500 luksów, w recepcjach: 300 luksów, a w archiwach i magazynach: 200 luksów.
Modernizacja oświetlenia w hotelu
Według analiz niemal połowa energii w hotelach jest zużywana do oświetlenia budynku. Wynika to z wymagań odnośnie do bezpieczeństwa i roli odgrywanej przez hotelowe obiekty. Niestety wielu zarządców tych budynków nie ma świadomości tego, jak duże ilości energii pochłania zewnętrzne oświetlenie budynku. Modernizacja oświetlenia hotelu w postaci wymiany opraw na ledowe oraz montażu inteligentnego sterowania oświetleniem pomaga w zaoszczędzeniu sporych sum pieniędzy, rocznie może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Modernizacja oświetlenia to nie tylko znaczne oszczędności. To również możliwość zatroszczenia się o bardziej estetyczny i przyciągający z daleka wzrok potencjalnych gości wygląd obiektu. Inteligentne oświetlenie pozwala też na zdalne sterowanie parametrami światła i ich dokładne dopasowanie do potrzeb przebywających w budynku osób.
Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi zagadnienie modernizacji oświetlenia stało Ci się bliższe. W obiektach o znacznej powierzchni szczególnie warty wyboru jest system inteligentnego sterowania światłem DALI-2. Jeśli interesuje Cię zastosowanie tego rozwiązania w konkretnym budynku, zachęcamy do kontaktu mailowego bądź telefonicznego.