Jak zmniejszyć rachunki za prąd dla firm?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd dla firm? Zaawansowany system inteligentnego sterowania oświetleniem zapewnia mniejsze zużycie prądu nawet o połowę.

Rachunki za prąd rosną i będą rosnąć. O ile dla klientów indywidualnych wzrosły o ponad 20 proc., o tyle dla firm nawet o połowę.

Ceny prądu oszalały

Przykład pierwszy z brzegu. W styczniu tego roku jedna ze znanych lubelskich firm IT zatrudniająca blisko 30 specjalistów zapłaci za energię elektryczną zużywaną w biurach 2,2 tys. zł w rozliczeniu miesięcznym. Dla porównania w styczniu zeszłego roku opłaty nie przekraczały 1,4 tys. zł., a w styczniu 2020 r. – 900 zł.

Rachunki dla hurtowni, centrów logistycznych, zakładów produkcyjnych wystrzeliły w górę jeszcze więcej.

W jaki sposób oszczędzać prąd?

Można wykręcić co drugą żarówkę czy świetlówkę w hali magazynowej. Można też korzystać z innowacyjnych systemów znacznie redukujących zużycie energii elektrycznej nawet o połowę.

COMATIQ? Cóż to takiego? To system wypracowany przez nasz dział R&D, umożliwiający automatyczną regulację parametrów oświetlenia: od zmiany natężenia i barwy, po zaawansowane regulacje oparte o analizę warunków otoczenia, jak nasłonecznienie, porę dnia czy przemieszczanie się np. pracowników. Jest dedykowany dla użytkowników biur, sklepów, magazynów, zakładów produkcyjnych, szpitali, sklepów czy hoteli.

Wyobraźmy sobie przestrzeń biurową np. w przeszklonym pomieszczeniu. Bez systemu sterowania lampy świecą tak samo w dni słoneczne i pochmurne. Tymczasem system COMATIQ reaguje i dopasowuje świecenie lamp do warunków zewnętrznych. Gdy jest słonecznie zmniejsza natężenie światła lamp i na odwrót w przypadku zachmurzenia. Oczywiście zapewniając za każdym razem wymagane natężenie oświetlenia i zgodność z przepisami.

Automatyczna regulacja każdej lampy

System COMATIQ zapewnia także automatyczną regulację każdej lampy z osobna, np. w pomieszczeniach magazynowych, czy hurtowniach, tak by natężenie światła było wyższe akurat tam, gdzie jest w danej chwili niezbędne. Dla przykładu zwiększa natężenie oświetlenia na półce w  hurtowni, kiedy przebywa pracownik przygotowujący towar do dostawy.

Zupełnie innego natężenia światła w pomieszczeniu potrzebuje specjalista pracujący nad projektem przy desce kreślarskiej, a innego serwis sprzątający to samo biuro po południu czy wieczorem. I właśnie to jest zadanie dla produktu COMATIQ.

Nasza firma posiada własny dział R&D. Sami produkujemy kluczowe podzespoły do naszych systemów – sterowników i czujników rodziny COMATIQ. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji rynkowej, w dobie występujących problemów z zaopatrzeniem. Dzięki działowi R&D jesteśmy w stanie dynamicznie dostosowywać się do sytuacji rynkowej i np. przeprojektowywać urządzenia w zależności od dostępności podzespołów. W ten sposób jesteśmy w stanie skrócić terminy realizacji zamówień.

Spółka Inżynierów SIM

Marka COMATIQ należy do Spółki Inżynierów SIM – producenta zaawansowanych urządzeń elektronicznych z Lublina, działającej na rynku od 1992 r.

SIM specjalizuje się m.in. w produkcji i projektowaniu systemów sterowania oświetleniem zapewniających minimalizację kosztów w firmach i obiektach użyteczności publicznej.

Firma współpracuje z 300 stałymi klientami z kraju, ale też ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Norwegii, Węgier, Bułgarii, Grecji, Ukrainy.