Jak wykorzystać system oświetlenia DALI w inteligentnym domu?

Coraz więcej osób decyduje się zainstalować zdalne sterowanie oświetleniem w domu. Technologia pewnie wkracza do naszych mieszkań, i nie ma w tym nic dziwnego – inteligentne systemy odciążają domowników i zapewniają im bardziej komfortowe życie codzienne. Jednym z interesujących rozwiązań w tym zakresie jest system DALI, który pozwala użytkownikowi dopasować oświetlenie do swoich potrzeb. Jeśli pojęcie inteligentnego domu i wykorzystania nim protokołu DALI to kwestie, które Cię zastanawiają, zapraszamy do lektury.

Inteligentny dom – co to?

Inteligentny dom to przestrzeń, gdzie zaawansowana technologia w postaci różnych urządzeń i mechanizmów służy domownikom i gościom, zapewniając im komfort, bezpieczeństwo i oszczędność. Poszczególne elementy obiektu są tak zaprogramowane, by człowiek nie musiał angażować większego wysiłku w rozmaite czynności, takie jak włączenie bądź wyłączenie światła, ustawienie jego natężenia, regulacja rolet czy sterowanie bramą wjazdową. Systemy inteligentnego domu można porównać do komputera stworzonego w celu zapewnienia mieszkańcom niezrównanej wygody.

Na inteligentne mieszkanie składa się sieć czujników wpiętych do centralnego systemu zarządzania. Do systemu trafiają sygnały wywołujące takie reakcje jak: otwarcie okien, rozpoczęcie nawadniania trawnika, uruchomienie zabezpieczeń przeciwpożarowych, włączenie oświetlenia i dopasowanie jego natężenia do aktualnych warunków. System inteligentnego domu potrafi przykładowo sterować klimatyzacją, kierując się temperaturą we wnętrzu oraz poziomem wilgotności. Odgrywa on też ważną rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – w przypadku nieobecności domowników i wykrycia ruchu może wysłać powiadomienie na telefon właściciela domu.

Koncepcja inteligentnego domu – pochodzenie

Początki koncepcji inteligentnego domu sięgają do lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Właśnie wtedy w biurowcach znajdujących się w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto tworzenie pierwszych systemów zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) opartych na przemysłowych rozwiązaniach związanych z hodowlą roślin. Dostrzeżono, że elementy budynków odgrywające ważną rolę w przypadku roślin i odpowiadające za temperaturę i światło są równie istotne dla komfortu ludzi.

Inteligentny dom – systemy i urządzenia

Urządzeń i systemów funkcjonujących w ramach inteligentnego domu w celu zapewnienia wygody domownikom istnieje naprawdę wiele. Popularnym wyborem jest na przykład inteligentne oświetlenie domu – nie ma w tym niczego zaskakującego, w końcu jakość światła odgrywa znaczącą rolę przez cały rok. Decyduje nie tylko o poziomie bezpieczeństwa i wygody, lecz także nastroju panującym we wnętrzu. Zdalne sterowanie oświetleniem w domu za pomocą systemu DALI pozwala choćby dopasować natężenie oświetlenia do ilości dziennego światła. System inteligentnego oświetlenia „będzie wiedział”, kiedy należy rozjaśnić wnętrze, a kiedy można zmniejszyć ilość światła w pomieszczeniu, co ma znaczenie zarówno dla komfortu domowników, jak i dla wysokości rachunków za energię.

W ramach systemu inteligentnego domu często działają również instalacje odpowiadające za komfort cieplny we wnętrzu. Wiele osób decyduje się na ogrzewanie, klimatyzację i wentylację umożliwiające zaprogramowanie harmonogramów działania oraz wysokości temperatury dopasowanej do potrzeb domowników, poszczególnych pomieszczeń i aktualnej pogody.

Warto też zdecydować się na automatyczną regulację rolet, które będą podnosić się lub obniżać o ustalonej porze. Dzięki temu ochronią wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzaniem w czasie, gdy żadnego z mieszkańców nie będzie w domu. Tym bardziej że inteligentny system może być sterowany na przykład za pomocą aplikacji w smartfonie.

Urządzenia w inteligentnym domu to również wszelkie czujniki bezpieczeństwa: ruchu, dymu, zalania i gazu, dzięki którym system natychmiastowo wykrywa ewentualne zagrożenia i o nich informuje. Taka funkcja gwarantuje domownikom poczucie bezpieczeństwa – szczególnie ważne w sytuacji dłuższego wyjazdu.

Do kontroli pobieranej energii przydadzą się natomiast inteligentne gniazdka, które umożliwiają obserwację zużywanego prądu oraz zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń. Pozwalają one na świadome zarządzanie energią, z troską o mniejsze rachunki i ochronę środowiska.

Do systemów inteligentnego domu należy również sterowanie bramą wjazdową i garażową, dzięki któremu nie trzeba martwić się o brak możliwości dostania się na teren posesji bądź do garażu w przypadku zapomnienia kluczy. Wystarczy skorzystać z aplikacji na smartfonie, by otworzyć lub zamknąć bramę.

Inteligentne sterowanie audio zaś to rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć odrębne strefy dźwiękowe w poszczególnych wnętrzach i wykreować w nich odpowiednią atmosferę do pracy, spotkań lub relaksu. Taki system szczególnie sprawdzi się w dużych domach.

Wymienione systemy inteligentnego domu zapewniają nie tylko niezrównany komfort i poczucie bezpieczeństwa, lecz także personalizację przestrzeni. W związku z tym warto się na nie zdecydować – w przypadku ograniczonego budżetu można wybrać jedynie najbardziej funkcjonalne i dopasowane do danej nieruchomości rozwiązania.

Czym jest inteligentne oświetlenie w domu?

Inteligentne sterowanie oświetleniem w domu wykorzystuje technologię do zarządzania oświetleniem domu wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Nie składają się na nie wyłącznie tradycyjne włączniki i żarówki. Stanowi ono całościowy system, który pozwala precyzyjnie kontrolować oświetlenie, używając w tym celu tabletu lub aplikacji na smartfonie. Sterowanie światłem w domu z użyciem DALI jest więc możliwe niemal z dowolnego miejsca. Inteligentny system pozwala na wyłączenie światła i tym samym zaoszczędzenie energii również wtedy, gdy nie znajdujesz się w domu.

Zalety inteligentnego oświetlenia DALI w domu

DALI w inteligentnym domu to szereg korzyści dla domowników – taki system ma przewagę nad bardziej tradycyjnymi instalacjami pod wieloma względami istotnymi z punktu widzenia osoby wybierającej oświetlenie mające służyć latami. Dzięki niemu przestrzeń staje się bardziej przyjazna, zachęcająca do przebywania, bezpieczna i wygodna. Te wszystkie zalety DALI w smart home nie przyczyniają się jednocześnie do zwiększenia rachunków za prąd, ale do ich zmniejszenia.

Elastyczność

Inteligentne sterowanie światłem w domu wiąże się m.in. z elastycznością – każda oprawa ma przypisany indywidualny adres, a to oznacza, że każdą z nich można odrębnie zarządzać. DALI umożliwia dostosowanie parametrów światła i kierunku jego emisji do obecnych potrzeb. Służą do tego m.in. czujniki natężenia oświetlenia. Pozwala zarówno na stworzenie przytulnej atmosfery za pomocą ciepłej barwy światła, jak i pobudzenie umysłu do wysiłku za pośrednictwem chłodnej barwy. DALI w inteligentnym domu umożliwia również zapamiętywanie ustawień oświetlenia.

Oszczędność energii

Inteligentne oświetlenie mieszkania pozwala też dzięki funkcji regulacji natężenia światła zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Sterowanie oświetleniem często jest połączone z czujniki ruchu i obecności do światła. Wówczas lampy włączają się i wyłączają w zależności od obecności osób w pomieszczeniu. W ten sposób inteligentne oświetlenie domu pomaga zmniejszyć opłaty za prąd, a zarazem zwiększyć komfort domowników, bo nie muszą oni za każdym razem pamiętać o wyłączaniu lamp.

Bezpieczeństwo

Systemy sterowania oświetleniem w domu pozwalają również symulować obecność osób we wnętrzu. Lampy mogą włączać się i wyłączać w rozmaitych pomieszczeniach, aby zewnętrznym obserwatorom wydawało się, że ktoś przebywa w środku. Takie działanie wprowadza w błąd ewentualnych włamywaczy. Można także zdecydować się na takie zaprogramowanie lamp, by oświetlenie zaczęło mocno pulsować od razu po uruchomieniu alarmu, przyciągając uwagę przechodniów i odstraszając przestępców.

Integracja oświetlenia DALI z systemem inteligentnego domu

W skład inteligentnego oświetlenia pokoju i całego domu mogą wchodzić lampy, którymi po podłączeniu do Wi-Fi można sterować, na przykład ustawiając harmonogram ich włączania i wyłączania. Ponadto pozwalają one na regulację temperatury światła i zmianę jego koloru. Inteligentne lampy, bez względu na to, czy występują w formie kinkietów, oświetlenia sufitowego, podłogowego lub biurkowego, umożliwiają zarządzanie za pomocą smartfona oraz współpracę z czujnikami ruchu.

W COMATIQ zajmujemy się m.in. instalacjami inteligentnego oświetlenia w domu. Skontaktuj się za nami, jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie i chcesz poznać jego możliwości w konkretnym budynku.

Inteligentne źródła światła

W skład inteligentnego oświetlenia domu mogą wchodzić lampy, którymi po podłączeniu do Wi-Fi można sterować, na przykład ustawiając harmonogram ich włączania i wyłączania. Ponadto pozwalają one na regulację temperatury światła i zmianę jego koloru. Inteligentne lampy, bez względu na to, czy występują w formie kinkietów, oświetlenia sufitowego, podłogowego lub biurkowego, umożliwiają zarządzanie za pomocą smartfona oraz współpracę z czujnikami ruchu.

W COMATIQ zajmujemy się m.in. instalacjami inteligentnego oświetlenia w domu. Skontaktuj się za nami, jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie i chcesz poznać jego możliwości w konkretnym budynku.