Jak oszczędzić energię w hotelu za pomocą oświetlenia DALI?

Oświetlenie hotelu odpowiada za znaczną część całkowitego zużycia prądu – jest to średnio kilkadziesiąt procent. Dlatego właściciele obiektów hotelowych bywają zmuszeni do szukania sposobów zaoszczędzenia na rachunkach za energię. Na szczęście jest możliwe zmniejszenie opłat za światło przy jednoczesnym wzroście komfortu gości. Jeśli kwestia oświetlenia hotelowego i oszczędności jest Ci w jakiś sposób bliska, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Oświetlenie hotelu – jakie wybrać?

Projekt oświetlenia hotelowego powinien uwzględniać zarówno specyfikę miejsc wspólnych, m.in. pełnej życia recepcji i strefy restauracyjnej, jak i przestrzeni przeznaczonych do odpoczynku, czyli prywatnych pokoi. Światło daje bowiem sporo możliwości pod względem tworzenia atmosfery – nie tylko uspokajającej, lecz także pobudzającej do działania. Dlatego zanim zajmiemy się zagadnieniem oszczędzania energii w hotelu za pomocą odpowiedniego, najlepiej inteligentnego oświetlenia, pochylimy się nad innymi aspektami ważnymi w przypadku hotelowego oświetlenia. Przy obecnym rozwoju technologii estetyka światła, komfort gości i oszczędność energii nie wykluczają się wzajemnie.

Oświetlenie recepcji

Wybierając oświetlenie hotelowe i planując jego układ, należy wziąć pod uwagę funkcje kolejnych ważnych w obiekcie stref. Już od progu warto zapewnić gościom poczucie trafienia pod właściwy adres podróży, decydując się na odpowiednie lampy w recepcji. Jasne i równomierne oświetlenie umożliwi swobodne poruszanie się i odczytywanie informacji z wypełnianych na recepcyjnej ladzie formularzy. W recepcji jako punkcie centralnym należy umieścić emitującą dużą ilość światła lampę. Dodatkowo, chcąc zadbać o wygodę gości, można stworzyć świetlny korytarz pokazujący drogę wiodącą do lady recepcyjnej. Osoba odwiedzająca hotel po raz pierwszy może odczuwać dezorientację. Dlatego troska o wskazówki pozwalające jej się odnaleźć w nowej przestrzeni, takie jak lampy rozmieszczone w uporządkowany sposób, z pewnością zostanie doceniona.

Recepcja to również miejsce odpowiadające za pierwsze wrażenie osoby po wejściu do hotelu. Aby było ono jak najlepsze, należy zatroszczyć się m.in. o lampy pełniące nie tylko funkcje praktyczne, lecz także akcentujące styl, w jakim urządzono cały obiekt. W luksusowym hotelu warto zastosować eleganckie, kryształowe żyrandole, natomiast w minimalistycznym budynku lepiej zamontować taśmy ledowe i subtelniejsze lampy pozbawione elementów dekoracyjnych.

W przypadku recepcji trzeba też pamiętać o indywidualnym oświetleniu stanowisk obsługi. Lampy należy skierować w stronę personelu, tak by światło nie oślepiało klientów i upraszczało działania pracownikom. Ponadto warto wykorzystać lampy biurkowe, których światło będzie skupiało się na konkretnych stanowiskach.

Oświetlenie korytarzy hotelowych

Kolejnymi miejscami, które należy wziąć pod uwagę, planując oświetlenie do hotelu, są korytarze. Pozwalające poruszać się między kolejnymi pomieszczeniami ciągi komunikacyjne powinny zostać precyzyjnie doświetlone zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy na korytarzu nie znajdują się żadne okna. Wówczas konieczne będzie wyposażenie wnętrza w oświetlenie uruchamiające się automatycznie po wykryciu ruchu.

Oświetlenie pokoi hotelowych

Na oświetlenie pokoju hotelowego składają się różne rodzaje lamp o rozmaitych funkcjach. Należy do nich przede wszystkim główne światło gwarantujące równomierne, rozproszone światło w całym wnętrzu. Może to być lampa wisząca, np. elegancki żyrandol. Na każdy metr kwadratowy powierzchni pokoju powinno przypadać 400 lumenów światła.

Jako dodatkowe oświetlenie pokoju hotelowego warto wykorzystać nocne lampy zapewniające właściwą ilość światła do czytania przed snem. Ważną funkcję pełni też dekoracyjne oświetlenie hotelu, które stanowi niezbędny element ekskluzywnego obiektu i pozwala na kreowanie w nim przyciągającej gości atmosfery.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie hotelowe?

Oświetlenie do hotelu może też podkreślać dekoracyjne elementy we wnętrzach, takie jak obrazy i rzeźby. W tym celu warto wykorzystać ledowe lampy kierunkowe i punktowe. Dodatkowo dobrze jest zadbać o regulację światła, która pozwoli na wykreowanie przytulnej atmosfery wieczorami oraz pobudzającej do działania w trakcie dnia. Do stworzenia dynamicznej, nowoczesnej atmosfery we wnętrzu warto zastosować temperaturę barwową o zakresie 4000-6000 K. Natomiast do zbudowania relaksującego, przytulnego nastroju należy zdecydować się na temperaturę o wysokości 2700-3000 K. Oświetlenie w hotelu powinno mieć również odpowiednie natężenie.

Wynosi ono w konkretnych strefach:

  • 500 lx w sali konferencyjnej,

  • 300 lx w recepcji i strefie wellness,

  • 200 lx w łazienkach i wejściu hotelowym,

  • 100 lx na korytarzach,

  • 75 lx na miejscach postojowych i wewnętrznym parkingu.

Inteligentne oświetlenie DALI do hotelu

Jeśli zależy Ci na oszczędności energii w hotelu, sterowanie oświetleniem DALI będzie najlepszym sposobem. Tym bardziej, że pozwoli ono zmniejszyć wydatki na prąd, nie wpływając negatywnie na komfort gości. System DALI umożliwia m.in. precyzyjne sterowanie światłem w poszczególnych wnętrzach – pozwala zaprogramować oświetlenie w taki sposób, by dostosowywało się ono automatycznie do ilości docierającego do wnętrza światła dziennego.

Ponadto czujniki ruchu i obecności funkcjonujące w ramach inteligentnego oświetlenia automatycznie włączają światło po wykryciu we wnętrzu ruchu oraz je wyłączają po opuszczeniu pomieszczenia przez osobę. Dzięki temu lampy nie pozostaną niepotrzebnie włączone w pustych wnętrzach. Dobrym sposobem na zwiększenie oszczędności w hotelu jest także ustawienie harmonogramów czasowych dla oświetlenia. W rzadziej uczęszczanych pomieszczeniach warto postawić lampy wyłączane automatycznie nocą lub po ustalonym czasie.

Ponadto dzięki indywidualnemu sterowaniu każdą z opraw DALI można z łatwością dopasować natężenie światła w poszczególnych wnętrzach. Goście również mają możliwość regulacji oświetlenia w swoim pokoju za pomocą panelu sterującego. Urządzenie pozwala im zarówno na stworzenie przytulnej atmosfery we wnętrzu, jak i zachęcenie umysłu do wysiłku za pośrednictwem intensywniejszego światła. Dzięki temu zarówno osoby odbywające podróże turystyczne, jak i Ci, którzy przemieszczają się w celach biznesowych, mogą dostosować oświetlenie pokoju hotelowego do swoich obecnych potrzeb – stworzyć z niego miejsce skłaniające do relaksu bądź przemienić go w luksusowe, pobudzające miejsce pracy.

DALI to również możliwość wprowadzenia w hotelowe życie idei Human Centric Lighting, czyli koncepcji takiego oświetlenia wnętrza, które uwzględnia dobowy rytm aktywności człowieka.

Koszty prowadzenia hotelu

Prowadzenie hotelu wymaga ponoszenia sporych, licznych i różnorodnych kosztów. W związku z tym oszczędność energii – choćby w formie oświetlenia hotelowego w standardzie DALI – odgrywa bardzo ważną rolę. Wydatki związane z utrzymaniem obiektu mogą mocno się różnić w zależności od lokalizacji budynku, jego wielkości i standardu. Do znaczących kosztów należy m.in. dostawa energii elektrycznej i wody, ogrzewanie i klimatyzacja. Aby zaś zachować hotel w dobrym stanie technicznym oraz dostosować go do aktualnych trendów, nie obędzie się bez regularnych remontów.

Inteligentne oświetlenie DALI idealnie wręcz nadaje się do zamontowania w hotelu ze względu na wysokie koszty utrzymania obiektu, jego przeznaczenie i metraż. Jeżeli interesuje Cię takie rozwiązanie w hotelowym lub innym budynku, zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego.