Jak oszczędzać energię w urzędach?

Odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną, jest wiele. Jedna z nich dotyczy ekonomii. Zatrzymanie wzrostu cen energii elektrycznej nie jest możliwe. Do realnych do wykonania działań należy natomiast wdrożenie sposobów na oszczędzanie prądu. Tym bardziej że niektóre nich są dość proste do wprowadzenia i wymagają wyłącznie zmiany nawyków. W poniższym artykule podajemy kilka skutecznych metod na to, jak oszczędzić prąd w urzędzie. Zapraszamy do lektury!

Oszczędzanie energii w urzędach – obowiązek według ustawy

Zgodnie z ustawą z 7 października 2022 roku w czasie od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku jednostki sektora publicznego mają obowiązek zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych przez siebie obiektach. Do takich jednostek należą m.in.: organy administracji rządowej, sądy, trybunały, związki metropolitalne, jednostki samorządu terytorialnego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Narodowy Fundusz Zdrowia, publiczne uczelnie oraz państwowe i samorządowe instytucje kultury.

Nakaz nie obejmuje natomiast hal sportowych, szkół, miejskich targowisk, urządzeń gospodarki wodno-ściekowej i oświetlenia ulicznego. Trzeba też pamiętać, że konieczność zmniejszania ilości zużywanego prądu nie dotyczy infrastruktury informatycznej, która gwarantuje ciągłość pracy urzędu. W związku z tym dobrym rozwiązaniem będzie podłączenie tworzących ją urządzeń do oddzielnego licznika energii.
Nakazująca urzędom oszczędzanie energii ustawa jest związana z aktualnymi, trudnymi okolicznościami geopolitycznymi. Dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na prąd ma zwiększyć się bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Jak urzędy oszczędzają energię? Wyniki ankiety Serwisu Samorządowego PAP

Serwis Samorządowy PAP przeprowadził trwającą od 10 do 19 października 2022 roku ankietę dotyczącą oszczędzania energii w urzędach. W badaniu wzięło udział ponad 300 samorządowców, spośród których aż 72% zadeklarowało wprowadzenie metod oszczędności energii. Jako najczęstszy sposób radzenia sobie z wysokimi cenami prądu wskazano zachęcanie do gaszenia światła w pomieszczeniach. Do innych popularnych metod oszczędzania prądu należy nakaz wyłączania komputerów po zakończeniu pracy.

Część urzędników jako sposób na zwiększenie oszczędności prądu i innych mediów w urzędzie wskazała: zakaz podłączania prywatnych urządzeń do kontaktów elektrycznych oraz korzystania z dogrzewających urządzeń, obniżenie temperatury wody, pracę zdalną, wyłączenie z użytkowania niektórych pomieszczeń, rezygnację z zewnętrznego oświetlenia obiektu, uszczelnienie okien oraz założenie perlatorów na krany.

Sposoby na skuteczne oszczędzanie prądu w urzędzie

Pytanie o to, jak oszczędzać prąd w 2023 roku, zadają sobie nie tylko osoby zarządzające urzędami i zobowiązane do zmniejszania całkowitego zużycia energii o 10%. Problem coraz wyższych rachunków dotyczy również gospodarstw domowych. Wiele sposobów na oszczędzanie energii w urzędach na szczęście nadaje się do zastosowania również w przypadku prywatnych mieszkań i domów.

Wymiana opraw oświetleniowych

W przypadku obiektów wyposażonych w mało energooszczędne oświetlenie można zastanowić się nad wymianą tradycyjnych żarówek na te wykonane w technologii LED. Stare oświetlenie zazwyczaj pobiera znaczne ilości prądu, nie produkując jednocześnie odpowiedniej ilości światła.

Aby sprawdzić, jak dużo prądu zużywają stare żarówki, warto przeprowadzić audyt oświetlenia. Dzięki niemu zyskasz wiedzę o wysokości spodziewanych oszczędności po wyposażeniu obiektu w nowe źródła światła.

Decydując się na nowe oprawy, wybierz te umożliwiające regulację natężenia światła. Pozwolą one na dopasowanie oświetlenia do specyfiki i wymagań danego pomieszczenia. W oszczędzeniu energii w urzędzie pomogą również oprawy wyposażone w czujniki ruchu i obecności do światła, które włączają oświetlenie po znalezieniu się w nim osoby i czujniki natężenia oświetlenia, które zmieniają jego natężenie w czasie zbyt niskiego poziomu naturalnego światła. Po wymianie źródeł oświetlenia na bardziej energooszczędne monitoruj zużycie prądu, by sprawdzić, czy zastosowane sposoby na oszczędzanie energii przynoszą spodziewane efekty.

Czujniki

Wspomniane czujniki światła należą do popularnych sposobów na skuteczne oszczędzanie prądu w urzędzie. Włączają oświetlenie w pomieszczeniach w chwili, gdy ktoś się w nich znajduje i automatycznie je wyłączają po opuszczeniu wnętrza przez osobę. Dzięki temu światło nie pozostaje włączone przez cały dzień. Czujniki sprawdzą się szczególnie w takich pomieszczeniach jak: toalety, korytarze, magazyny i archiwa. Dzięki nim po opuszczeniu miejsca przez osobę światło zostanie automatycznie wyłączone i energia elektryczna nie będzie niepotrzebnie zużywana.

Warto również zainwestować w czujniki, które gwarantują ilość światła wymaganą i określoną przez normę lub dobraną do potrzeb osoby pracującej na danym stanowisku.

Inteligentne sterowanie oświetleniem

Jak oszczędzić prąd w urzędzie, jeśli chcesz wprowadzić innowacyjne i efektywne sposoby? Możesz zainteresować się takim rozwiązaniem jak DALI (ang. Digital Addressable Lighting Interface). Jest to standard komunikacyjny, który umożliwia inteligentne, zdalne sterowanie oświetleniem w obiekcie za pośrednictwem centralnego systemu. Dzięki dwukierunkowej komunikacji pozwala na zarządzanie kilkoma źródłami oświetlenia w tym samym czasie. Korzystając z tego rozwiązania, można na przykład ustawić zarządzanie jasnością w zależności od pory dnia i trybu pracy – to kolejny sposób na oszczędzanie prądu. DALI umożliwia również inteligentne dostosowywanie się oświetlenia do ilości naturalnego światła w pomieszczeniu i potrzeb osób.

Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach

Według naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium najbardziej korzystny dla człowieka i innych żywych istot zakres temperatur wynosi od 17 do 24 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura panuje, tym pracownicy mogą czuć się bardziej ospali. Prawdopodobnie będą wówczas mniej efektywnie wykonywać swoje obowiązki, a poziom ich koncentracji będzie znacznie mniejszy. Dlatego dobrym pomysłem na oszczędzanie energii w urzędach jest obniżenie temperatury do 19 stopni Celsjusza.

Zmniejszając temperaturę, warto dopasować jej wysokość indywidualnie do każdego z pomieszczeń. W miejscach zajmowanych przez cały dzień przez pracowników temperatura powinna być wyższa, by umożliwiać im komfortową i efektywną pracę. Natomiast w pomieszczeniach służących do przechowywania dokumentów temperatura może być niższa.

Teraz już wiesz, jak oszczędzić prąd w urzędzie, na różne, zarówno mniej, jak i bardziej angażujące sposoby. To, o ile uda się zmniejszyć zużycie energii, w dużej mierze zależy od pracowników i ich motywacji. Niezależne od codziennych, ludzkich działań i nawyków sposoby na skuteczne oszczędzanie prądu w urzędzie to wymiana opraw na ledowe oraz instalacja inteligentnych systemów sterowania oświetleniem DALI wraz z czujnikami światła. Jeśli interesują Cię takie zaawansowane technologicznie i przynoszące oszczędności rozwiązania, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami COMATIQ.