Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie?

 w Blog, Poradnik

Czy możliwe jest oszczędzanie energii elektrycznej w przedsiębiorstwie bez rezygnacji z komfortu pracujących w nim osób? Jak najbardziej – ponadto zarządzanie zużyciem prądu może pozostawać jeszcze bardziej zgodne z przepisami, mimo wprowadzenia metod oszczędzania.Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji, dzięki którym kwota widniejąca na rachunku za prąd pozytywnie Cię zaskoczy.

Wykorzystaj energooszczędne urządzenia

Energię w przedsiębiorstwie zaoszczędzisz, wykorzystując na przykład energooszczędne sprzęty. Warto zdecydować się na przykład na urządzenia AGD o wysokiej klasie energetycznej. Ich zakup wiąże się zazwyczaj z dużym wydatkiem, jednak należy go postrzegać raczej jako inwestycję, która po upływie czasu się zwraca w formie oszczędności na opłatach za energię elektryczną. W przypadku posiadania biura dobrze jest pamiętać o tym, że elektryczne urządzenia, takie jak laptopy, komputery i drukarki, należy wyłączać w czasie, gdy nie są one używane. Warto także w przypadku komputerów i drukarek skorzystać z trybu czuwania minimalizującego zużycie energii wówczas, gdy sprzęt nie jest wykorzystywany. Duże ilości prądu pochłaniają klimatyzatory. W związku z tym zdecyduj się na modele wyposażone w funkcję oszczędzania energii. Korzystaj również z oświetlenia LED, które pobiera o wiele mniej energii niż standardowe żarówki. Ponadto wyróżnia je o wiele dłuższa żywotność, dlatego wymaga ono mniejszej częstotliwości wymian.

Zdecyduj się na system zarządzania energią

Dzięki systemowi zarządzania energią można precyzyjnie obserwować i optymalizować zużycie energii w przedsiębiorstwie. Pozwala on na rozpoznanie miejsc, gdzie dochodzi do marnotrawienia prądu oraz opracowania i wprowadzenia działań minimalizujących pobór energii elektrycznej. Do czynności prowadzonych w ramach zmniejszenia wykorzystania prądu należą na przykład takie jak: zmiany w systemach ogrzewania, oświetlenia i wentylacji oraz instalacja energooszczędnych sprzętów. System zarządzania energią pomaga ustalić cele i na bieżąco przyglądać się postępom w ich realizacji. Może on także gromadzić dane odnoszące się do zużycia prądu oraz ponoszonych w związku z nim kosztów. Systemy zarządzania energią pozwalają również na automatyczne i zdalne sterowanie sprzętami, co pozwala na zaoszczędzenie energii. Umożliwiają na przykład wyłączenie światła we wnętrzach, w których nikt w danym momencie się nie znajduje oraz dostosowanie jego natężenia i barwy do aktualnych potrzeb użytkowników – na przykład światło o jaśniejszej barwie będzie zachęcało do działania, a to o ciepłej barwie do odpoczynku.

Inwestuj w energię odnawialną

W zmniejszeniu kwot widniejących na rachunkach za prąd pomoże również inwestycja w energię odnawialną, czyli takie urządzenia jak pompy ciepła i fotowoltaika. Umożliwiają one bowiem firmie generację energii, dzięki czemu zmniejsza się uniezależnienie firmy od sieci energetycznej. Ponadto pozwalają przedsiębiorstwu na czerpanie zysków z produkcji nadmiernych ilości prądu, czyli większych niż te zużywane przez przedsiębiorstwo. Nadmiarową energię firma może sprzedać sieci energetycznej. Inwestycje dotyczące energii odnawialnej często są wspierane przez rząd, który oferuje programy i ulgi pozwalające obniżyć koszty instalacji fotowoltaiki i pomp ciepła. Korzystanie z energii odnawialnej to również sposób na zabezpieczenie się działalności przed rosnącymi kosztami energii. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest korzystna zarówno z perspektywy ekologicznej, jak i finansowej.

Wybierz inteligentne sterowanie oświetleniem

Inteligentne oświetlenie doskonale sprawdza się we wszelkich miejscach użyteczności publicznej oraz w domach i mieszkaniach. Można je zaprogramować w taki sposób, by automatycznie się włączało i wyłączało w pomieszczeniach. Warto również dopasować poziom oświetlenia do dostępności światła słonecznego. Dzięki temu energia nie będzie marnowana w czasie, gdy wnętrze wypełnia naturalne światło. System inteligentnego sterowania oświetleniem pozwala na dopasowanie jasności i barwy światła do aktualnych potrzeb osób znajdujących się w danym miejscu.

Warto też zainstalować czujniki ruchu, które wykrywają obecność osób w pomieszczeniu. Światło włącza się wyłącznie wówczas, gdy ktoś się w nim pojawi, a następnie gaśnie po ustalonym czasie, gdy nie wykrywa żadnego ruchu. Dzięki temu nie trzeba się obawiać tego, że niewyłączanie przez niektóre osoby światła przyczyni się do marnotrawienia energii. Inteligentne oświetlenie pozwala również na centralne i zdalne zarządzanie światłem w całym przedsiębiorstwie. Dzięki temu można monitorować pobór energii i ustawiać parametry oświetlenia tak, by zoptymalizować wykorzystanie prądu w firmie.

Przemyśl wybór odpowiedniej taryfy

Taryfa energii elektrycznej jest planem cenowym, według którego sprzedawcy energii proponują prąd klientom. Warto sprawdzić, czy umowa taryfowa podpisana w danym miejscu odpowiada obecnemu zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa. Może się okazać, że firma jedynie przepłaca za usługę. Inne taryfy obowiązują na przykład w przypadku małych i średnich działalności, a inne w sytuacji tych dużych. Zmiana taryfy na korzystną, dopasowaną do wymagań danego przedsiębiorstwa pozwala zmniejszyć rachunki za prąd nawet o kilkadziesiąt procent. Warto również wziąć pod uwagę oferty sprzedawcy energii z gwarancją ceny. Ochroni ona firmę przed nagłymi zmianami kosztów i pomoże zyskać kolejne oszczędności.

Wysokość opłat za energię elektryczną potrafi spędzać sen z powiek przedsiębiorcom. Nawet jednak jeśli koszty nie przewyższają ich możliwości finansowych, mogą oni skorzystać z rozwiązań pozwalających zaoszczędzić pieniądze. W końcu nietrudno o znalezienie w firmie miejsc, które pilnie potrzebują dofinansowania. Za najlepsze metody oszczędzania można uznać te długoterminowe, które niejako pozwalają na gromadzenie oszczędności przez długie lata bez większego zaangażowania człowieka. Należy do nich choćby przywołany w artykule system zarządzania energią oraz sterowania oświetleniem. Jeżeli zastanawiasz się, czy wybór tego rodzaju rozwiązań będzie odpowiedni w Twoim przypadku, zapraszamy do kontaktu.