Jak działa czujnik ruchu?
Czy wiesz, jak działa czujnik ruchu? Te niewielkie urządzenia, które można spotkać w wielu miejscach, m.in. wielkopowierzchniowych sklepach, hotelach i halach magazynowych, zapewniają wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność prądu. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie i szukasz dotyczących go podstawowych informacji, zapraszamy do lektury artykułu. Dowiesz się z niego, czym jest, jak działa oraz jak zamontować czujnik ruchu do lampy.
Czym jest czujnik ruchu?
Detektor ruchu to niewielkiego rozmiaru urządzenie montowane na suficie bądź ścianie. Jak wskazuje jego nazwa, wykrywa ruch na danym obszarze, a następnie reaguje na ten ruch w zależności od swojego przeznaczenia. Dzięki swojej wielkości niemal nie zmienia wyglądu przestrzeni – elewacji czy korytarza.
Czujnik ruchu spełnia odmienne funkcje w zależności od systemu, z którym się go powiąże. Detektor pozwala m.in. na połączenie z wewnętrznym bądź zewnętrznym oświetleniem budynku. Wówczas powiązana z lampami czujka, reagując na ruch, będzie włączała światło w danym miejscu, a następnie, po ustaniu ruchu je wyłączała. Takie zdalne sterowanie oświetleniem podnosi komfort użytkowania obiektu, a jednocześnie zmniejsza zużycie prądu i wysokość rachunków. Wprowadza się je zarówno w obiektach przeznaczonych do użytku publicznego, jak i prywatnych domach.
Można zdecydować się również na połączenie czujnika ruchu z systemem alarmowym. Wówczas w momencie pojawienia się podejrzanej obecności w danym miejscu włączy się sygnał dźwiękowy, a do firmy ochroniarskiej trafi informacja o zagrożeniu.
Gdzie zainstalować czujnik ruchu?
Jak zamontować czujnik ruchu, aby odnieść jak najwięcej korzyści z jego instalacji? Czujkę ruchu zabezpieczającą przez włamaniem montuje we wszelkich miejscach narażonych na kradzieże – muzeach czy bankach. Właściciele prywatnych nieruchomości również coraz częściej decydują się na instalację chroniącego mienie detektora.
Czujnik ruchu połączony z system oświetlenia zamontujesz na przykład nad drzwiami wejściowymi. Dzięki niemu nie będzie trzeba poszukiwać włącznika światła i zamka po zapadnięciu zmroku, a to znacznie zwiększy poziom bezpieczeństwa i komfortu jesienią i zimą. Możesz też zdecydować się na lampy uruchamiające się w momencie wjeżdżania samochodu na podjazd. Czujki włączające się w związku z ruchem auta zamontujesz również nad garażem i w ten sposób ułatwisz sobie parkowanie.
Detektor ruchu w połączeniu z oświetleniem to korzystny wybór również jeśli chodzi o wnętrze budynku. Warto go zamontować na schodach i korytarzach, a także w łazience. Możesz też zdecydować się na instalację przy podłodze i schodach listw LED, których subtelne światło zapewni bezpieczeństwo, a zarazem nie obudzi domowników. Dobrym wyborem będzie też instalacja oświetlenia LED z czujką ruchu w meblach – w takich miejscach będzie ono pełniło funkcję nie tylko praktyczną, lecz także estetyczną.
Oświetlenie z detektorem ruchu uważa się często za konieczność w budynkach mających znaczny metraż, m.in. halach magazynowych, zakładach przemysłowych, obiektach handlowych i budynkach użyteczności publicznej. Firmy, uniwersytety, szkoły i urzędy również powinny wdrażać inteligentne rozwiązania takie jak czujniki ruchu, ponieważ systemy sterowania oświetleniem pozwolą im zapanować nad wysokością rachunków za prąd.
Rodzaje czujników ruchu
Odpowiedź na pytanie o to, jak działa czujnik ruchu, zależy od rodzaju urządzenia. Na rynku dostępne są różne czujki ruchu – rodzaje, które używane są najczęściej to detektory aktywne (nazywane również mikrofalowymi bądź radarowymi), pasywne oraz dualne.
Czujniki aktywne do wykrycia ruchu wykorzystują funkcjonowanie fal elektromagnetycznych z efektem Dopplera. Ich nadajnik wysyła mikrofale, które odbijają się od znajdujących się w pobliżu przeszkód takich jak podłogi i ściany, a następnie powracają do odbiornika. Obiekt pojawiający się w polu czujki zakłóca długość fal i wywołuje reakcję detektora w postaci włączenia światła czy alarmu. Mikrofalowe urządzenie odznacza się znaczną czułością, którą można uznać z jednej strony za zaletę, a z drugiej za wadę. Dzięki niej w wykryciu ruchu detektorowi nie przeszkadzają niektóre przeszkody, takie jak choćby szkło. Ta wrażliwość utrudnia jednak prawidłowe działanie czujki szczególnie na zewnątrz. Do uruchomienia światła bądź alarmu może dojść choćby w wyniku ruchu roślin na wietrze.
Drugi wymieniony rodzaj czujników ruchu, czyli pasywny, działa na podczerwień. Te detektory wykrywają zmianę temperatury, a następnie na nią reagują. Ludzki organizm wyróżnia się charakterystycznym rozkładem temperatury: nogi są chłodniejsze, a głowa cieplejsza. Człowiek, pojawiając się w obszarze działania detektora, zakłóca wysokość temperatury i w ten sposób wywołuje reakcję urządzenia. Bardziej zaawansowane pod względem technologicznym i precyzji pracy czujniki nie mylą człowieka ze zwierzęciem. Czasem też detektory pozwalają użytkownikowi na wykluczenie funkcji reagowania na obiekty mające niewielką wagę. Niestety czujka ruchu na podczerwień nie najlepiej sprawdza się na zewnątrz obiektu – w przypadku temperatury powietrza wynoszącej około 35 stopni Celsjusza może nie wykryć człowieka ze względu na emisję przez ludzki organizm temperatury zbliżonej do temperatury powietrza, czyli 36,6 stopni Celsjusza. Dlatego też detektora ruchu nie należy montować przy źródłach ogrzewania.
Decydując się na montaż czujników, trzeba pamiętać, że nie można instalować obu rodzajów detektorów w pobliżu siebie, bo mogą one wzajemnie zaburzać swoje działanie.
Wśród rodzajów czujników ruchu wyróżnia się także detektory dualne łączące dwie, wskazane powyżej metody wykrywania ruchu. Dzięki połączeniu tych dwóch sposobów odznaczają się one największą odpornością na fałszywe alarmy, takie jak pojawienie się polu ich detekcji falowania liści na wietrze czy zwierzęcia.
Montaż detektorów ruchu
Czujnik ruchu instaluje się bezpośrednio na ścianie bądź dołączonym do zestawu statywie. Przed montażem warto poznać schemat podłączenia – jak podłączyć czujnik ruchu do lampy. Należy to zrobić zgodnie z instrukcją producenta. Czujkę trzeba też zawsze umieścić między zasilanym odbiornikiem, czyli w przypadku oświetlenia pomiędzy lampą a źródłem zasilania.
Każdy rodzaj czujnika ruchu może też wymagać innego typu instalacji. Na przykład pasywne, działające na podczerwień detektory powinno się montować na odpowiedniej wysokości, ponieważ najdokładniej reagują one na obiekty pojawiające się prostopadle w ich zasięgu. Ponadto nie należy ich umieszczać blisko instalacji grzewczych i okien. Detektory mikrofalowe trzeba natomiast zamontować z dala od ruchliwej drogi.
Teraz już wiesz, na co reaguje czujka ruchu, jakie są jej rodzaje i jak podłączyć czujnik ruchu do lampy led. W ofercie COMATIQ znajdziesz m.in. multisensor DALI łączący funkcję czujników ruchu i obecności do światła oraz czujników natężenia oświetlenia. Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania w zarządzanym obiekcie, zapraszamy do kontaktu.