Czym jest protokół DALI-2? Zalety inteligentnego systemu oświetleniowego

Hale magazynowe, zakłady produkcyjne, biura, obiekty użyteczności publicznej i handlowe – w tych wszystkich miejscach sprawdzi się inteligentny system oświetlenia oparty na protokole DALI-2. Dzięki niemu ciągły wzrost cen energii przestanie wzbudzać nadmierny niepokój. Oszczędności, które wynikają z racjonalnego kontrolowania parametrów światła, nie są jedyną korzyścią wiążącą się z instalacją DALI-2. Przeczytaj nasz wpis i poznaj pozostałe zalety!

DALI-2 – jak go rozumieć?

DALI-2 to inteligentny protokół, który wchodzi w skład cyfrowego mechanizmu zarządzającego światłem w obiektach. Dzięki niemu możliwa jest współpraca między oprawami oświetleniowymi a systemem sterującym oraz czujnikami natężenia i obecności. Komunikacja następuje za pośrednictwem peryferyjnych urządzeń. System DALI-2 stanowi udoskonaloną wersję protokołu DALI. Ma przewagę nad poprzednim wariantem przede wszystkim w jednej kwestii – umożliwia wpięcie urządzeń wyprodukowanych przez różne przedsiębiorstwa i ich bezawaryjną komunikację.

Czym różni się DALI i DALI-2?

Poza wspomnianą możliwością instalacji produktów oferowanych przez różne firmy, między DALI a DALI-2 istnieje również wiele innych różnic. Większa niż w przypadku DALI konkurencyjność protokołu DALI-2 wynika z tego, że:

– w jednej magistrali DALI-2 można umieścić większą liczbę urządzeń, nie tylko 64 wykonawczych, lecz także sterujących. Należy jednak pamiętać o ograniczeniu długości do 300 metrów i mocy zasilacza systemowego do 250 mA;

– można zdecydować się na system złożony z urządzeń pochodzących od różnych producentów. Certyfikacja DALI-2 dotyczy nie tylko wykonawczych komponentów, takich jak zasilacze, przekaźniki i dimery, lecz także sterujących, na przykład sensorów, paneli przyciskowych i urządzeń wyjściowych;

– DALI-2 pozwala na instalację urządzeń w jednym adresie funkcji, na przykład detekcję ruchu, pomiar światła i przekaźnik 230 V;

– w systemie można zastosować urządzenia sterujące stworzone przez różnych producentów;

– DALI-2 oferuje nowe funkcje wejściowych urządzeń, takie jak na przykład pomiar stężenia CO2. Pozwala na komunikację z systemami BMS, na przykład z klimatyzacją;

– bezprzewodowe mostki DALI-2 umożliwiają konstrukcję całych systemów i zmianę jednej oprawy na sterowalną. Jest to bardzo istotna zaleta w przypadku zabytkowych budynków, gdzie wstawienie magistrali uznaje się za trudne lub wręcz niemożliwe;

– tryby koloru DT8 w jednym adresie pozwalają na użycie zasilaczy do sześciu kanałów RGBWAF (czerwony, niebieski, zielony, bursztynowy, biały i dowolny kolor).

W jaki sposób działa DALI-2?

System oświetlenia DALI jest zbudowany z wielu części – w sytuacji wyboru sterowania światłem za pośrednictwem protokołu DALI-2 każdej oprawie przypisuje się odrębny adres. Dzięki temu istnieje możliwość odnoszenia się do lamp oddzielnie i indywidualnej zmiany ich parametrów. Informacje są przesyłane w dwóch kierunkach, co pozwala na możliwość regulacji działania oświetlenia za pomocą sterownika gromadzącego i przetwarzającego informacje pozyskiwane ze znajdujących się przy lampach czujników.

Istnieje możliwość montażu kilku magistrali. Jednak nawet w przypadku wyboru jednego kanału pogrupujesz oprawy, uzależniając je od wymagań oświetleniowych danego obszaru. W miejscach takich jak łazienka, schody i korytarze warto zdecydować się na użycie czujników obecności i ruchu. W pomieszczeniu wymagającym światła wyróżniającego się wysokim natężeniem możesz zdecydować się właśnie na takie intensywniejsze oświetlenie. Sterowanie DALI-2 umożliwia dokładne dopasowanie parametrów światła do potrzeb obiektu i przebywających w nim osób.

Omawiany protokół pozwala również na wykorzystanie sterujących urządzeń wyprodukowanych przez różne firmy i umieszczenie ich w jednej magistrali. Maksymalnie wepniesz 64 sterowników (urządzeń odbiorczych) oraz taką samą liczbę panelów i czujników (sterujących).

Inteligentne sterowanie oświetleniem z użyciem DALI-2 – dlaczego warto?

Już przedstawione we wcześniejszym fragmencie artykułu różnice między DALI a DALI-2 pokazały zalety stosowania protokołu. Poniżej przedstawiamy również inne korzyści wiążące się z instalacją inteligentnego sterowania oświetleniem DALI.

Niewielka podatność na zakłócenia

Protokół DALI-2 wyróżnia się dużą odpornością na zakłócenia. Umożliwia to jego bardziej sprawne, szybsze i mniej awaryjne działanie. Ta niepodatność wiąże się z oparciem DALI-2 na sygnale cyfrowym, a nie analogowym. Tradycyjny system zarządzania oświetleniem bazowały natomiast na sterowaniu 1-10 V i sygnale analogowym.

Mniejsze zużycie energii

Inteligentne sterowanie oświetleniem z wykorzystaniem DALI-2 łączy się również ze zwiększeniem oszczędności. Protokół umożliwia takie zarządzanie światłem w pomieszczeniach, by zapewniało ono komfort osób przebywających w budynku, a jednocześnie było optymalnie wykorzystywane, bez niepotrzebnego zużywania energii w miejscach, w których w danym czasie nie znajduje się żadna osoba. Magistrala DALI-2 pozwala na minimalizację natężenia oświetlenia w niektórych obszarach, a także dostosowanie go do ilości docierającego do wnętrza dziennego światła. Minimalizując niepotrzebne zużycie energii, zmniejszysz koszty działalności oraz pozytywnie wpłyniesz na stan środowiska.

Łatwa konfiguracja

DALI-2 pozwala na sprawną konfigurację oświetlenia w dowolnym czasie. W trakcie zmiany wystroju siedziby przedsiębiorstwa nie będzie konieczna całkowita modernizacja oświetlenia. Inteligentny system sterowania oświetleniem pozwala również na ich połączenie z innymi częściami systemu, takimi jak czujniki natężenia światła i wykrywające ruch. DALI-2 umożliwia prostą rozbudowę i przebudowę systemu w szybkim czasie.

Prosta obsługa

Z protokołem DALI-2 oświetleniem możesz sterować z dowolnego miejsca na świecie. Nie musisz znajdować się w danym obiekcie, by włączać i wyłączać światło oraz ustawiać jego natężenie. Posiadasz bowiem dostęp do infrastruktury oświetleniowej z wykorzystaniem komputera.

Bezpieczeństwo i komfort

Oświetlenie odgrywa ważną rolę zarówno w domach, jak i miejscach pracy – jego natężenie i barwa w dużej mierze decyduje o komforcie przebywających w obiekcie osób. DALI-2 jako inteligentny system sterowania światłem umożliwia takie ustawienie parametrów, by gwarantowały one bezpieczeństwo i wygodę pracownikom. Decydując się na sterowanie oświetleniem, prawdopodobnie zwiększysz również jakość pracy personelu.

Zdalne sterowanie oświetleniem z użyciem protokołu DALI-2 wiąże się z szeregiem korzyści – każda kolejna zaleta wynika często z poprzedniej. Bezpieczniejsza i bardziej komfortowa praca na hali przemysłowej, w magazynie czy zakładzie produkcyjnym, zyski wynikające z oszczędności energii, możliwość precyzyjnego dostosowywania parametrów oświetlenia do aktualnych potrzeb, ewentualna przebudowa systemu w szybkim czasie – te wszystkie zalety wynikają z zastosowania systemu sterowania oświetleniem DALI-2. Jeśli interesuje Cię inteligentny system oświetlenia i chcesz dowiedzieć się, czy w sprawdzi się on w interesującym Cię obiekcie, zapraszamy do kontaktu.