Co zyskasz dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią?

 w Blog, Poradnik

W jaki sposób postrzegasz zużycie energii w przedsiębiorstwie? Jeśli kojarzy Ci się ono przede wszystkim z rosnącymi opłatami, być może warto przemyśleć kwestię inteligentnego zarządzania energią. Pozwoli ono zyskać kontrolę nad zużywanym każdego dnia prądem. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem i pojęciem inteligentnego zarządzania energią, a następnie wprowadzenia w życie dopasowanych do potrzeb swojej firmy wskazówek!

Jak można rozumieć inteligentne zarządzanie energią?

Inteligentne zarządzanie energią można zdefiniować na wiele rozmaitych sposobów. Istnieją miezy innymi zaawansowane technologicznie systemy, które pozwalają zwiększyć efektywność energetyczną obiektu. Pozwalają one na kontrolę zużycia prądu, analizę ilości pobieranej energii i dokładniejsze dostosowanie poziomu tego poboru do rzeczywistych potrzeb. Inteligentne zarządzanie energią nie musi jednak odnosić się wyłącznie do nowoczesnych systemów. Może ono odnosić się również do kontroli zużycia prądu przez zarządzającą osobę – sprawdzania przez nią ilości zużywanej w danych okresach energii, ustalania powodów na przykład zbyt dużego poboru w danym czasie oraz opracowywania metod zmniejszenia wykorzystania prądu. Inteligentne zarządzanie energią powinno zostać wprowadzone przede wszystkim w miejscach, gdzie zużycie prądu wiąże się ze sporymi kosztami – w halach magazynowych, zakładach produkcyjnych, powierzchniach biurowych i budynkach użyteczności publicznej. Jeśli zarządzasz tego rodzaju obiektem i zależy Ci na zwiększeniu jego efektywności energetycznej, koniecznie zastanów się nad wprowadzeniem jakiejś formy inteligentnego zarządzania. Dzięki racjonalnemu planowaniu poboru prądu zyskasz oszczędności, dzięki którym ciągłe podwyżki cen energii przestaną wywoływać większy czy mniejszy lęk. Ponadto rozsądne zarządzanie energią pozytywnie wpłynie na kondycję środowiska.

W trakcie inteligentnego kontrolowania poboru prądu należy między innymi zająć się takimi kwestiami jak: wskazanie podstawowych źródeł zużycia energii oraz ewentualnych możliwości oszczędzenia prądu, zaplanowanie działań mających na celu zyskanie oszczędności, zaangażowanie pracowników w realizację ustalonych celów, kontrola prowadzonych działań i ich ewentualna korekta.

Czym jest system zarządzania energią?

System zarządzania energią należy do technologii, które stały się popularne w różnych przedsiębiorstwach mieszczących się na całym świecie. Mimo że to rozwiązanie wymaga sporej inwestycji finansowej, to jest ono opłacalne, ponieważ po upływie czasu wydana kwota ulega zwrotowi. System umożliwia jak najbardziej racjonalne i oszczędne, a zarazem niezmniejszające komfortu pracowników zarządzanie zużyciem energii. Na rynku występuje wiele propozycji tego rodzaju technologicznych rozwiązań. Można więc zdecydować się na system, który będzie najlepiej dopasowany do specyfiki konkretnej firmy i potrzeb jej pracowników. Inteligentna technologia często pozwala na podgląd poboru energii w czasie rzeczywistym, tworzenie raportów i historycznych zestawień oraz automatyczną kontrolę powtarzalnych działań. Dzięki jej instalacji można odciążyć pracowników, wyciągnąć wnioski dotyczące zużycia energii oraz wprowadzić ewentualne udoskonalenia mające na celu oszczędność prądu. Często też system zarządzania energią pozwala na automatyzację procesów dotyczących obniżenia lub zwiększenia temperatury w pomieszczeniu.

Inteligentny system zarządzania oświetleniem – DALI-2

Inteligentne zarządzanie energią może odnosić się również do zarządzania oświetleniem. W przypadku hal przemysłowych, zakładów produkcyjnych, dużych obiektów handlowych i użyteczności publicznej doskonale sprawdzi się kontrola parametrów oświetlenia oparta na protokole DALI-2. Protokół pozwala na współpracę między sterującym systemem a oświetleniowymi oprawami, czujnikami natężenia i obecności. Stanowi element mechanizmu kontrolującego światło w budynku. Warto też wiedzieć, że DALI-2 jest udoskonalonym wariantem DALI. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji pozwala zamontować urządzenia wyprodukowane przez różne przedsiębiorstwa i umożliwić ich pełną współpracę. Możesz go zastosować w wielkopowierzchniowych biurach, halach produkcyjnych czy obiektach handlowych. Wykorzystanie inteligentnego systemu oświetleniowego wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak:

  • dostosowanie parametrów oświetlenia, na przykład temperatury barwowej i jasności, do potrzeb pracowników i podniesienie komfortu przebywania w danym obiekcie,

  • wygodna, zdalna obsługa oświetlenia, dzięki której można sprawować kontrolę nad wszystkimi parametrami światła bez znajdowania się w konkretnym miejscu,

  • zmniejszenie rachunków za energię w związku z możliwością sterowania natężeniem światła i dopasowywaniem go do funkcji danego pomieszczenia,

  • wsparcie w automatyzacji obiektu dzięki możliwości integracji protokołu DALI-2 z pozostałymi elementami automatyki znajdującej się w budynku, między innymi z klimatyzacją i ogrzewaniem,

  • bezpieczeństwo stosowania protokołu DALI-2 w związku z szyfrowanym przesyłaniem danych.

Protokół DALI-2 – przykłady wykorzystania w firmach

Eksperci firmy COMATIQ zainstalowali inteligentny system zarządzania oświetleniem między innymi w hurtowni motoryzacyjnej RK NIEDZIAŁEK mieszczącej się na obszarze południowo-wschodniej Polski. W skład przedsiębiorstwa wchodzi nowoczesne Centrum Logistyczne w Lublinie oraz 14 oddziałów na obszarze województwa lubelskiego. System pozwalający na kontrolę parametrów oświetleniowych zamontowano w magazynie o łącznej powierzchni wynoszącej ponad 2500 m2. Został on dokładnie dopasowany do potrzeb firmy RK NIEDZIAŁEK i umieszczony na trzech piętrach głównego magazynu. DALI-2 zwiększył komfort i bezpieczeństwo pracowników oraz zmniejszył koszty zużycia prądu. Multisensory pozwalają na sterowanie światłem po wykryciu ruchu w magazynowych alejkach, uruchamiają LED-owe oprawy utrzymujące dokładnie zaprogramowany czas świecenia i strumień światła. Gdy pracownik opuści magazyn oprawy oświetleniowe przechodzą w stan czuwania, dzięki czemu koszty zużycia energii ulegają znacznemu zmniejszeniu. Ze względu na to, że przedsiębiorstwo działa przez 24 godziny na dobę, oszczędności związane ze zużyciem prądu okazały się wyjątkowo duże.

Inteligentny system zarządzania oświetleniem zainstalowano również w Urzędzie w Cieszanowie. DALI-COMATIQ umożliwia automatyczne sterowanie natężeniem światła, uzależniając je od wykrytego ruchu, a także aktualnego natężenia oświetlenia w danym wnętrzu. Zdecydowano się na wyróżniające się lekkością i prostotą oprawy oferowane przez MILOO-ELECTRONICS.

Jeśli zastanawiasz się nad możliwością montażu inteligentnego systemu zarządzania oświetleniem w przedsiębiorstwie i chcesz, by rozwiązanie zostało dokładnie dopasowane do potrzeb obiektu oraz pracujących w nim osób, skontaktuj się z COMATIQ!